Artykuły

Opole. "Wesele" Jana Klaty zwycięzcą 43. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa"

Nagroda Główna im. Wojciecha Bogusławskiego, nagroda dla zespołu aktorskiego, nagrody za scenografię i choreografię oraz nagroda za reżyserię dla Jana Klaty - "Wesele" bezkonkurencyjnym zwycięzcą 43. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa".

Spośród siedmiu spektakli nominowanych przez Komisję Artystyczną do udziału w 43. OKT "Klasyka Żywa" jury w składzie: prof. Barbara Osterloff, Katarzyna Herman, Jan Bończa-Szabłowski, Janusz Opryński, Rafał Węgrzyniak zdecydowało przyznać aż 8 nagród.

Nagroda Główna im. Wojciecha Bogusławskiego w wysokości 50 tysięcy zł trafiła do Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej za spektakl "Wesele".

Nagroda za reżyserię powędrowała do jego reżysera - Jana Klaty, a nagrodę aktorską jury zdecydowało się przyznać całemu zespołowi tego spektaklu.

Docenieni zostali także twórcy scenografii i choreografii "Wesela" - Justyna Łagowska oraz Maćko Prusak.

- Starałem się w tym spektaklu pokazać wielkość tego tekstu, który zawiera nasze małe tragedie. - mówił po pokazie Jan Klata. Anna Dymna dodała: - Ten zespół to największy skarb, jaki spotkałam w życiu. W obecnej sytuacji my żyjemy jeszcze tylko dlatego, że gramy takie przedstawienie. Uwielbiamy grać "Wesele", ono ma, szczególnie w dzisiejszych czasach, niezwykłą, dziwną energię, a ja mogę coś o tym powiedzieć - grałam wielokrotnie w "Weselu" w różnych epokach. Czujemy wszyscy na scenie niezwykła więź z widownią.

Nagrodę za muzykę do spektaklu "Chłopi" w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego z Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie otrzymał Jan Duszyński. Wyróżnienie za rolę Jagny w spektaklu "Chłopi" trafiło do Magdaleny Koleśnik.

Jury przyznało także wyróżnienie za twórcze podejście do tekstu niescenicznego w spektaklu "Tajny dziennik" Mirona Białoszewskiego z Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy dla Wojciecha Urbańskiego za reżyserię i Elżbiety Chowaniec za adaptację tekstu.

Pełna treść werdyktu na stronie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Jednocześnie poznaliśmy także werdykt Komisji Artystycznej III edycji konkursu "Klasyka Żywa", która po obejrzeniu 44 inscenizacji dawnych dzieł literatury polskiej zgodnie z regulaminem nominowała spektakle biorące udział w 43. OKT / "Klasyka Żywa" i przyznała swoje nagrody.

Nagrodę Specjalną im. Stanisława Hebanowskiego za odkrycie repertuarowe ex aequo otrzymali: Scena Polska Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie (w koprodukcji z Cieszyńskim Ośrodkiem Kultury "Dom Narodowy") za spektakl "Lampa oliwna" Emila Zegadłowicza i Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach za "Porwanie Europy" Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ponadto Komisja Artystyczna zdecydowała o przyznaniu nagród dodatkowych twórcom przedstawień nie zakwalifikowanych do finału Konkursu.

Nagroda za kreację plastyczną spektaklu "Balladyna" Juliusza Słowackiego w reżyserii Agnieszki Olsten z Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu trafiła do Olafa Brzeskiego.

Teonika Rożynek została wyróżniona za muzykę do spektaklu "Listopad" Henryka Rzewuskiego, w reżyserii Tomasza Węgorzewskiego z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie.

Aleksandra Starzyńska otrzymała nagrodę za scenografię do spektaklu "Przygody Pędrka Wyrzutka" Stefana Themersona w reżyserii Ewy Marii Wolskiej z Teatru "Pinokio" w Łodzi.

W głosowaniu jury dziennikarskiego zwyciężyło "Wesele" w reżyserii Jana Klaty. Jury społeczne przyznało swoją nagrodę spektaklowi "Dziady" Teatru Wierszalin z Supraśla. Jury młodych nagrodziło dwa spektakle: "Wesele" Jana Klaty i "Chłopów" Krzysztofa Garbaczewskiego.

Tegorocznym Opolskim Konfrontacjom Teatralnym, będącym jednocześnie finałem trzeciej edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", towarzyszyło hasło "Moc klasyki". W ciągu sześciu intensywnych festiwalowych dni zaprezentowano siedem najciekawszych inscenizacji klasycznej literatury polskiej ostatniego sezonu. Do Opola przyjechały inscenizacje z Krakowa, Warszawy, Lublina, Supraśla, Katowic i Kalisza.

Widzowie, którzy w tych dniach odwiedzali teatr i jego okolice, wzięli także udział w licznych imprezach towarzyszących, między innymi: rozmowach z twórcami, koncertach, czy opolskiej edycji ogólnopolskiego projektu Spacerownik Teatralny Instytutu Teatralnego. Festiwal był także okazją do obejrzenia wystawy zdjęć III edycji Konkursu Fotografii Teatralnej. Nie zabrakło także warsztatów edukacyjnych dla młodzieży.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji