Artykuły

Brema. Polscy artyści wystąpili przed festiwalową publicznością

Marcin Masecki i Jerzy Rogiewicz, Kapela ze Wsi Warszawa i Teatr Klancyk wystąpili podczas koncertu otwierającego program towarzyszący festiwalowi "Jazzahead!" w Bremie. To największy festiwal jazzowy na świecie. Polska jest krajem partnerskim tegorocznej edycji z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

Koncert odbył się w piątek późnym wieczorem w Bremen Theater.

Marcin Masecki to jeden z najbardziej utalentowanych polskich muzyków młodego pokolenia, pianista i aranżer. Nie są mu straszne różne gatunki muzyczne, począwszy od jazzu, przez muzykę klasyczną, po awangardę i pop. Na koncercie w Bremen wystąpił z perkusistą Jerzym Rogiewiczem przedstawiając twórczość z ostatniej płyty pt. "Ragtime", na której znalazły się legendarne utwory jazzowe z lat 20. i 30. w nowoczesnej, odświeżonej odsłonie.

- Ten występ to duża odpowiedzialność (...) Jest nam bardzo miło, że zostaliśmy zaproszeni, żeby otworzyć ten festiwal, tym bardziej, że jest to premiera naszej płyty, więc towarzyszą temu wielkie emocje - powiedział dziennikarzom w Bremie Masecki.

Teatr Improwizowany Klancyk od ponad dziesięciu lat gra komediowe spektakle powstające na żywo. Nigdy do końca nie wiedzą, co wydarzy się u nich na scenie, bo improwizując tworzą tam spektakl, który rodzi się między nimi a publicznością.

- Jeżeliby szukać muzycznego odpowiednika improwizacji to byłby to jazz, który jest bardzo wolnościową, bardzo organiczną muzyką. Ona z założenia nie jest sztywna i nie mieści się w ramach. My oczywiście nie jesteśmy muzykami, ale na tym festiwalu są różne formy, również niemuzyczne - mówił w Bremie Maciej Buchwald z Klancyka.

Zauważył, że choć do Bremy zostali zaproszeni w ramach obchodów 100-lecia polskiej niepodległości, to w swojej twórczości starają się nie odnosić do polityki ani do historii. "Oczywiście jesteśmy Polakami i mamy to wszystko w sobie, więc to czasami rezonuje - dostajemy jakąś inspirację i odwołujemy się do tekstów kultury czy wydarzeń historycznych, ale treściowo nie planujemy nawiązywania do niepodległości Polski" - dodał Buchwald. - To, co robimy nie jest bardzo zakorzenione w konkrecie społeczno-politycznym, jest bardzo abstrakcyjne - zauważył.

Festiwalowa publiczność w Bremen wysłuchała też koncertu folkowego zespołu Kapela ze Wsi Warszawa. Zespół wykonuje muzykę na klasycznych polskich instrumentach muzycznych używanych w tradycyjnej polskiej muzyce ludowej. Wykorzystuje również repliki historycznych zrekonstruowanych instrumentów jak fidel płocka.

"Jazzahead!" - jeden z największych festiwali jazzowych na świecie - odbędzie się w Bremie w dniach 19 - 22 kwietnia. Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polska jest krajem partnerskim tegorocznej edycji, a polscy artyści gośćmi specjalnymi.

Współorganizatorem festiwalu w Bremie jest Instytut Adama Mickiewicza; podczas "Jazzahead!" Instytut zaprezentuje najciekawsze zjawiska w polskiej muzyce jazzowej, a wcześniej - od piątku - dwutygodniowy program towarzyszący: koncerty, wystawy, pokazy filmowe oraz spektakle teatralne.

19 kwietnia podczas Showcase Polish Night wystąpi ośmiu reprezentantów współczesnej polskiej sceny jazzowej wybranych przez międzynarodowe jury. W programie znaleźli się tacy wykonawcy jak Marcin Wasilewski Trio, Atom String Quartet, Kamil Piotrowicz, Kuba Więcek, High Definition Quartet, Monika Borzym i Joanna Duda oraz Piotr Damasiewicz/Power of Horns.

Podczas koncertu galowego festiwalu "Jazzahead!" 20 kwietnia zagrają Anna Maria Jopek i Leszek Możdżer oraz Maciej Obara Quartet.

Instytut Adama Mickiewicza organizuje też polski pawilon, który na targach poczas festiwalu ma być wizytówką współczesnego polskiego designu.

W programie towarzyszącym znalazła się także wystawa sztuki współczesnej i instalacja artystyczna w przestrzeni miejskiej. Do 2 września w Muzeum Weserburg, prywatnej galerii sztuki, oglądać można wystawę "Where Does Your Heart Belong?".

Otwarta w połowie marca wystawa pokazuje polską sztukę XX i XXI wieku - malarstwo, rzeźbę, performance, fotografię i sztukę konceptualną. "Where Does Your Heart Belong?" prezentuje dzieła najważniejszych polskich artystów ze zbiorów Fundacji Signum m.in. Magdaleny Abakanowicz, Mirosława Bałki, Jarosława Kozłowskiego, Katarzyny Kozyry, Edwarda Krasińskiego, Zofii Kulik, Natalii LL, Jacka Malczewskiego, Michała Martychowca, Agaty Michowskiej, Romana Opałki, Ewy Partum, Małgorzaty Potockiej, Grupy Sędzia Główny, Krzysztofa Wodiczko i Witkacego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji