Artykuły

Słupsk. Wesele po nowemu i satyra na władzę

Tuż po weekendzie w sali filharmonii zobaczymy dwa wydarzenia - spektakl Polskiego Teatru Tańca i koncert Krzysztofa Daukszewicza.

Poprawiny po weselu, czyli dialog z Wyspiańskim

W poniedziałek zobaczymy najnowszą premierę Polskiego Teatru Tańca w Poznania: "Wesele. Poprawiny". Inspiracją dla twórców spektaklu było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Inteligent z miasta żeni się z chłopką. Potem rozpadły się wspólnoty, w których ludzie żyli całe życie, wieś migrowała do miasta, chłopskie dzieci poszły na studia. Nastała demokracja, wraz z nią przybył kapitalizm, a ponowoczesność stawiała na "tu i teraz", podważała wagę tradycji i ciągłości.

Na scenie spotykają się różne pokolenia Polaków. Pokolenie dziadków i rodziców, których doświadczenia rzeźbiły historia i przemiany społeczne. W ich prywatnych "historiach weselnych" odbijają się losy Polski i Polaków, a rodzinne mitologie stają się częścią wielkiej narracji historycznej. Jest też pokolenie dwudziestolatków, których nie łączą doświadczenia wojen, strajków, spania na styropianie. Ważne dla nich daty określa nie historia, ale konsumpcja i popkultura, portale społecznościo-we, fast foody na ulicach, nowe narkotyki, coraz cieńsze laptopy, podróże bez paszportu.

Co ten międzypokoleniowy dialog z Wyspiańskim, seans zbiorowej pamięci, powie nam o nas samych i dzisiejszej Polsce? O tym przekonamy się, oglądając "Wesele. Poprawiny".

W widowisku w reżyserii Marcina Libera wystąpią tancerze Polskiego Teatru Tańca oraz seniorzy i juniorzy z grupy Movements Factory, grupa seniorów uczestnicząca w zajęciach tanecznych oraz dziewczynki z grupy Balecik z Domu Kultury w Ustce.

Początek spektaklu w poniedziałek o godz. 18 w sali filharmonii. Bilety kosztują 30 i 25 zł.

***

Daukszewicz wita w Dudapeszcie

Jeden z najpopularniejszych polskich satyryków - Krzysztof Daukszewicz - wystąpi w Słupsku w środę. Będzie obśmiewał zarówno rządzących, jak i opozycję. "Nareszcie w Dudapeszcie" to najnowszy, na bieżąco aktualizowany, autorski program Krzysztofa Daukszewicza. Satyryk opisuje i wyśmiewa w nim absurdy, do których dochodzi na co dzień w naszym kraju. Każdy występ może więc różnić się od poprzedniego, w zależności od tego, co akurat dzieje się w świecie polityki. Podczas wydarzenia artyście towarzyszy pianista Mieczysław Grochowski.

Krzysztof Daukszewicz z kabaretową sceną związany jest od 40 lat, kiedy po przeprowadzce w 1978 r. do Warszawy zaczął występować w kabarecie Na Pięterku. W latach 1979-1984 był kierownikiem literackim Teatru na Targówku, w którym wystawiono dwa programy: satyryczny "Dziury na drodze" oraz musical "Dzieci taty Zeusa". W latach 1983-1986 artysta współtworzył z Januszem Gajosem kabaret Hotel Nitz. W 1986 r. otrzymał III nagrodę na międzynarodowym konkursie na sztukę teatralną za antywojenną farsę "Cycek". Od 1986 r. do 1990 r. był członkiem kabaretu Pod Egidą. Artysta występuje z własnymi programami satyrycznymi, realizuje programy w telewizji, jest także autorem kilkunastu książek. Ma swoją rubrykę w tygodniku "Przegląd".

Początek koncertu w środę o godz. 19. Bilety: 60 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji