Artykuły

Białystok. "Balladyna" przyjęta owacyjnie w Indiach

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprezentował spektakl "Balladyna" na 8. Olimpiadzie Teatralnej w Indiach. Publiczność w Mumbaju nagrodziła białostockich artystów owacjami na stojąco.

W czwartkowy wieczór (5 kwietnia) Teatr Dramatyczny zagrał przedstawienie w Nehru Centre w Mumbaju. Do kasy ustawiła się długa kolejka widzów, którzy chcieli obejrzeć "Balladynę" w reżyserii Katarzyny Deszcz. W trakcie spektaklu publiczność kilkakrotnie nagradzała aktorów brawami, a na koniec owacjami na stojąco.

- Pobyt w Indiach jest jednym z cudowniejszych doświadczeń. Ogromne wyzwanie, spotkanie z inną kulturą i mentalnością, zupełnie odmienną. Hindusi są bardzo otwartymi ludźmi, kochającymi teatr, czego dowód dali nam poprzez cudowne przyjęcie. Chętnie tutaj powrócę - mówi Monika Zaborska.

Dwa dni wcześniej (we wtorek, 3 kwietnia) aktorzy zagrali w New Delhi. Widzowie zgromadzeni w Kamani Auditorium także przyjęli ciepło artystów z Polski.

- Indyjska publiczność przyjęła nas bardzo serdecznie. Przybyli widzowie oglądali spektakl w ogromnym skupieniu, z ciekawością przypatrując się kolejnym scenom, by w końcu nagrodzić nas gromkimi brawami. Usłyszeliśmy wiele komplementów i zachwytów. W tej egzotycznej scenerii nasza polska, romantyczna historia zinterpretowana przez Katarzynę Deszcz poruszyła wyobraźnię i serca festiwalowej publiczności - mówi Justyna Godlewska-Kruczkowska.

Białostocki zespół otrzymał liczne dowody sympatii, nie tylko od organizatorów, ale również od lokalnych teatromanów.

- Niech za przykład posłuży historia porannej rozmowy z recepcjonistą hotelu Ashok w Delhi, który jako widz spektaklu wyraził swoje najwyższe uznanie dla kunsztu i talentu polskich artystów. Od rana poszukiwał "polskiej księżniczki", której historia bardzo go wzruszyła aby na jej ręce złożyć gratulacje i podziękowania całej polskiej ekipie "Balladyny" - dodaje aktorka.

Olimpiada Teatralna to międzynarodowy festiwal teatralny, w trakcie którego swoje osiągnięcia prezentują najwybitniejsi twórcy z całego świata. Wydarzenie ma na celu wzmocnienie i przywrócenie znaczenia współczesnego teatru na świecie. Spektakle prezentowane na festiwalu wybierane są przez Komisję Konkursową, w skład której wchodzi grono międzynarodowych selekcjonerów - wybitnych osobistości związanych z teatrem, uczonych oraz krytyków. Udział Teatru Dramatycznego w tym wydarzeniu możliwy był dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Urzędu Miejskiego

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji