Artykuły

Poznań. Premiera "Footloose" w Muzycznym

21 kwietnia Teatr Muzyczny w Poznaniu pokaże premierowo musical "Footloose", którego fabuła nawiązuje do jednego z najpopularniejszych filmów z lat 80. Reżyserem spektaklu jest Jerzy Jan Połoński.

Ren McCormack, po rozwodzie rodziców, wraz z matką przeprowadza się z wielkomiejskiego Chicago do małej, teksańskiej miejscowości Bomont. Tam poznaje Ariel, córkę pastora Shaw, który wprowadził zakaz tańca po tym, jak jego syn z grupą przyjaciół zginęli w wypadku samochodowym podczas powrotu z imprezy. Chłopak postanawia się zbuntować i udowodnić wszystkim, że życie oparte wyłącznie na zakazach nie ma sensu.

Premiera musicalu odbyła się 22 października 1998 roku w Richard Rodgers Theatre na Broadwayu. Autorem muzyki jest Tom Snow. Teksty piosenek napisał Dean Pitchford, który wspólnie z Walterem Bobbie podjął się także reżyserii. Nawiązująca do stylistyki lat 80. i 90. muzyka, wzbogacona o elementy rock-and-rolla i country, od początku zyskała aprobatę publiczności w różnym wieku. Autorzy musicalu wykorzystali wcześniejszy wielki filmowy przebój Kenny Logginsa - "Footloose" oraz dynamiczną piosenkę Bonnie Tyler "Holding out for a Hero". Przedstawienie zostało zagrane 709 razy, zdobywając cztery nominacje do prestiżowych nagród Tony Awards. Utwory takie jak "Let's Hear It For the Boy", "Almost Paradise" czy tytułowe "Footloose" przez długie tygodnie gościły na szczytach amerykańskich list przebojów. W wersji scenicznej wystąpili między innymi: Jeremy Kushnier (Ren McCormack), Jennifer Laura Thompson (Ariel Moore) oraz Stephen Lee Anderson (Shaw Moore). Z kolei w wersji filmowej z 1984 roku w roli głównej wystąpił Kevin Bacon, a partnerowali mu m.in. John Lithgow oraz Sarah Jessica Parker. W 1985 roku piosenka "Footloose" nominowana była do Oscarów oraz Złotych Globów, a w 2004 roku znalazła się na liście 100 najlepszych piosenek filmowych wszech czasów.

Poznańską wersję "Footloose" wyreżyseruje Jerzy Jan Połoński (Madagaskar - musicalowa przygoda). Kierownikiem muzycznym spektaklu jest Jakub Kraszewski (Opowieści zimowe), za choreografię odpowiada Ewelina Adamska-Porczyk (Zakonnica w przebraniu), scenografię i kostiumy projektuje Mariusz Napierała (Jekyll & Hyde, Evita, Jesus Christ Superstar, Nine).

Temat konfliktu pokoleń czy też innego języka, którym posługują się dzieci i rodzice, nie jest nowy i był poruszany w światowej literaturze, teatrze i filmie niejednokrotnie. Dlaczego właśnie "Footloose" jest tytułem, który od ponad trzydziestu lat rozpala umysły, serca i... nogi widzów na całym świecie? Bo właśnie zakaz tańczenia - jako źródła wszelkiego zła (według "dorosłych" mieszkańców Bomont) - jest zarzewiem konfliktu zawartego w tym wyjątkowym musicalu. Zapraszam na "Footloose" - przekonajcie się, że czasami rozwiązać spór można, rozwiązując uszy. I nogi...

Jerzy Jan Połoński, reżyser spektaklu

---

7 i 8 CZERWCA O GODZ. 11.00 SPECJALNIE DLA UCZNIÓW ZAGRAMY MUSICAL "FOOTLOOSE". Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z odtwórcami głównych ról.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji