Artykuły

Gdańsk. Kto dostanie Pomorską Nagrodę Artystyczną?

Dziesięcioro twórców ma szansę otrzymać w tym roku najważniejszy laur kulturalny przyznawany przez marszałka województwa pomorskiego, czyli Pomorską Nagrodę Artystyczną.

Samorządowe władze wojewódzkie ogłosiły właśnie listę tegorocznych nominacji do najważniejszego lauru dla twórców kultury z regionu: Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Przyznawana przez marszałka województwa pomorskiego, przeznaczona jest dla tych, którzy w ciągu poprzednich 12 miesięcy wyróżnili się szczególnie na płaszczyźnie twórczości artystycznej w różnych dziedzinach.

Nagroda wręczana jest w trzech kategoriach: o laur za najlepszą kreację artystyczną rywalizują dojrzali twórcy z wypracowanym miejscem w środowisku artystycznym, w szranki o tytuł Pomorskiej Nadziei Artystycznej stają natomiast młodzi artyści, a osoby i firmy wspomagające lokalną kulturę na płaszczyźnie materialnej mogą liczyć na laur za patronat - ta kategoria jest honorowa i nie wiąże się z nagrodą pieniężną. O tym, do kogo trafią prestiżowe wyróżnienia, będzie się można przekonać pod koniec kwietnia - wtedy odbędzie się gala PNA, zaplanowana w Filharmonii Bałtyckiej.

Dominacja muzyki

W najważniejszej kategorii w tym roku zdecydowanie dominuje muzyka: aż pięcioro nominowanych specjalizuje się w tej dziedzinie, choć po roku, który był szczególnie ważny dla lokalnej sceny alternatywnej, w zestawieniu nie znalazł się w zasadzie żaden z wykonawców, którzy robili furorę w Polsce i za granicą, takich jak choćby Trupa Trupa, Nagrobki czy Hatti Vatti.

Jedynym reprezentantem tego środowiska jest wśród nominowanych Stefan Wesołowski - twórca, któremu z tego kręgu najbliżej do świata muzyki poważnej. Do nagrody został nominowany za solową płytę "Rite of the End", która w wielu plebiscytach - w tym w zestawieniu przygotowanym przez dziennikarzy "Gazety Wyborczej" i zaproszonych gości - uznana została za najważniejszy polski album 2017 roku.

Klarnecista Andrzej Wojciechowski zdobył nominację za partie klarnetu, które zagrał na koncertach prezentujących muzykę Krzysztofa Pendereckiego i Piotra Peszata. Andrzej Szadejko został wyróżniony za swoje działania na rzecz odbudowy organów w gdańskim kościele św. Trójcy i odbywający się w tym miejscu festiwal Organy Plus+.

Na nagrody mogą liczyć także przedstawiciele sceny jazzowej: Joanna Knitter otrzymała nominację za swoje interpretacje utworów Henryka Warsa i Władysława Szpilmana. Kapituła Nagrody dostrzegła także wyjątkową aktywność kompozytora i pianisty Leszka Kułakowskiego, który w ubiegłym roku wydał aż trzy płyty: "Love Songs, Copy & Insert", "Chopin Impressions" i "Cassubian Folk Songs".

Choreografka, edytorzy i streetartowiec

Na laur liczyć mogą też przedstawiciele innych dziedzin sztuki. Choreografka Joanna Czajkowska została nominowana za przygotowanie w prowadzonym przez siebie Sopockim Teatrze Tańca spektaklu "Lechistan Pany Arka" [na zdjęciu], za sprawą którego na płaszczyźnie teatru tańca poruszyła aktualne problemy związane z patriotyzmem i polską tożsamością.

Przedstawicielami sztuk plastycznych wśród nominowanych jest malarz Henryk Cześnik, który w tym roku przygotował wystawę "Niebezpieczne zabawy", pokazywaną w Erywaniu, stolicy Armenii, był także bohaterem projektu "Henryk Cześnik i poeci" w Teatrze Polskim w Warszawie. Na drugim biegunie tej gałęzi sztuki sytuuje się polityczny, zaangażowany streetartowiec Mariusz Waras, nominowany za serię komentujących rzeczywistość murali, które umieszczał na ścianie nieistniejącej już pracowni artystycznej WL4 w Gdańsku.

Dwie osoby mogą liczyć na Pomorską Nagrodę Artystyczną z tytułu swojej działalności edytorskiej: Katarzyna Kulikowska przygotowała album "Wdzydzanie", w którego powstawanie aktywnie włączyli się mieszkańcy Wdzydz Kaszubskich. Leszek Sarnowski w ubiegłym roku kontynuował wydawanie kwartalnika społeczno-kulturalnego Dolnego Powiśla i Żuław "Prowincja", przygotował też książkę "Sztumska droga do wolności".

Kto zostanie nadzieją?

Trójka debiutantów rywalizujących w tym roku o laur Pomorskiej Nadziei Artystycznej to: Maria Kielan - solistka baletu Opery Bałtyckiej w Gdańsku - za rolę Klary w "Dziadku do orzechów", pianista Piotr Pawlak - za swoje udane występy na międzynarodowych konkursach fortepianowych oraz dramatopisarka Sandra Szwarc za tekst "Doppelganger", publikowany w miesięczniku "Dialog" i nagrodzony laurem konkursu dramaturgicznego Strefy Kontaktu.

Nagrodę za mecenat artystyczny otrzymać mogą firmy: Kegar - za wspieranie instytucji kulturalnych w Słupsku i Ziaja - za sponsorowanie działań gdyńskiego Teatru Muzycznego i gdańskiego Teatru Wybrzeże oraz Andrzej Stelmasiewicz za stworzenie Oliwskiego Ratusza Kultury, nowej placówki kulturalnej w Gdańsku, działającej w mocno zaniedbanej pod względem kulturalnym Oliwie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji