Artykuły

Warto zobaczyć "Kolaborantów" w Kochanowskim

"Kolaboranci" wg Angeliki Kluźniak w reż. Piotra Ratajczaka w Teatrze im.Kochanowskiego w Opolu. Pisze Iwona Kłopocka w Nowej Trybunie Opolskiej.

Czy sytuacja społeczno-polityczna to dla aktorów jedynie scenografia, czy można pozostać neutralnym wobec okoliczności zewnętrznych? Na to pytanie próbują odpowiedzieć "Kolaboranci".

W 1940 roku Związek Arystów Scen Polskich wydał zakaz grania w teatrach koncesjonowanych przez Niemców - choć grano tam dla Polaków. Zakazu przestrzegała większość środowiska aktorskiego. Tych, którzy wyłamali się nazywano kolaborantami. To oni są bohaterami sztuki wyreżyserowanej przez Piotra Ratajczaka. Na scenie m.in. Adolf Dymsza, Igo Sym, Ina Benita, Kazimierz Junosza-Stępowski - największe gwiazdy przedwojennego kina, teatru i estrady. Kolaboracja każdego z nich ma inny wymiar. Trudno było zachować przyzwoitość, gdy okupant kładł na drugiej szali życie bliskiej osoby. Trochę inaczej to wyglądało, gdy na współpracę z wrogiem szło się dla sławy i pieniędzy.

Ratajczak nie stawia się jednak w roli surowego sędziego, pozwala bohaterom bronić swych racji. Nie ocenia, stara się zrozumieć. Przedstawienie zostało zrealizowane w konwencji kabaretowo-musicalowej, z graną na żywo muzyką. Kabareto, pióra, swing i jazz. Są w przedstawieniu sceny, których nie powstydziłby się Bob Fosse (np. opowieść o Jadze Juno w wykonaniu rewelacyjnej Moniki Stanek). "Kabaret" przewijał się chyba w trakcie pracy twórcom opolskiego przedstawienia gdzieś z tyłu głowy. Oczywiście, jako pewna inspiracja, bo "Kolaboranci" to rzecz oryginalna - począwszy od świetnie napisanego scenariusza, skrzącego się dowcipno-ironicznymi aluzjami i cytatami z naszej współczesności, przez znakomitą scenografię, po kapitalną grę każdego aktora, który "śpiewa, tańczy, recytuje". To rozrywka na najwyższym poziomie, inteligentna i skłaniająca do refleksji. Nucąc "Sing, sing, sing" trawimy ostatnie słowa - o aktorach, którzy wszak nie istnieją bez publiczności. A tej nie brakuje niezależnie od historycznych dekoracji.

Premiera przedstawienia odbyła się w Teatrze Kochanowskiego 28 marca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji