Artykuły

Opole. Artyści opolskich teatrów nagrodzeni Złotymi Maskami

Barbara Lach i Łukasz Bugowski z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora otrzymali Złote Maski za najlepsze kreacje aktorskie 2017 roku. Za spektakl roku uznano "Zakonnice odchodzą po cichu" w reżyserii Darii Kopiec z Teatru Kochanowskiego w Opolu.

Siedem Złotych Masek - nagród artystycznych marszałka województwa opolskiego - wręczono wczoraj artystom opolskich teatrów z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

Złotą Maskę za spektakl roku 2017 otrzymało przedstawienie "Zakonnice odchodzą po cichu", oparte na reportażu Marty Abramowicz. To rzecz o powołaniu, rozumianym zarówno w kontekście sacrum, jak i profanum. Spektakl zrealizowany został w ramach I edycji konkursu Modelatomia. Zarówno temat, jak i forma oparta przede wszystkim na poszukiwaniach aktorskich zachwyciły jurorów. Złotą Maskę dostała również Martyna Lechman, autorka scenariusza oraz Natalia Czekała za - wykonywaną na żywo - muzykę do przedstawienia.

Złote Maski za kreacje aktorskie przypadły aktorom Opolskiego Teatru Lalki i Aktora.

Barbara Lach otrzymała nagrodę za rolę w monodramie "Tancerka" [na zdjęciu]. Tylko najbardziej utalentowani i doświadczeni aktorzy decydują się na wyzwanie, jakim jest monodram. Barbara Lach stworzyła przejmujące studium psychologiczne starzejącej się artystki, która w poruszający sposób opowiada o miłości, samotności, twórczości i przemijaniu.

Łukasz Bugowski dostał Złotą Maskę za rolę Skapena w "Szelmostwach Skapena". Postać Molierowskiego spryciarza, oszusta i manipulatora zagrał brawurowo. Jego złożona interpretacja tej roli budzi szacunek dla profesjonalizmu i scenicznego instyktu. I - co najważniejsze - wywołuje śmiech i zachwyt widzów.

Marszałek docenił także reżyserię przedstawienia i nagrodził Złotą Maską Pawła Aignera. Sztuka Moliera stała się wielkim wydarzeniem artystycznym w Opolu, zachwycając bogactwem użytych technik teatralnych i grą konwencji - z konwencją commedii dell'arte na czele.

Złotą Maskę za scenografią otrzymała Ewa Farkasowa, autorka oprawy scenicznej do "Akademii Pana Kleksa". Jej centralny motyw - wielofunkcyjne schody - determinują dynamizm inscenizacji i oryginalne zorganizowanie przestrzeni teatralnej.

Nowa Trybuna Opolska przyznała nagrody specjalne dla dwóch aktorek Teatru Kochanowskiego. Arleta Los-Pławszewska została nagrodzona za wyrazistość roli Dulskiej w "Moralności Pani Dulskiej". Natomiast Magdalena Maścinica, grająca Melę w tym samym przedstawieniu, została uznana za odkrycie roku. Nagrodą są dwa vouchery na pobyt w luksusowym Pałacu Sulisław. Dzięki rozpoczętej w ubiegłym roku współpracy nto z gospodarzami tego pięknego obiektu po raz drugi mogliśmy uhonorować wyjątkowych artystów.

Dzięki podobnej współpracy Radia Opola z hotelem Aspen nagrodę specjalną otrzymał zespół aktorski "Co się zdarzyło Baby Jane" (Arieta Los-Pławszewska, Grażyna Misiorowska, Judyta Paradzińska, Beata Wnęk-Malec, Ewa Wyszomirska, Bartosz Dziedzic).

Uroczystość odbyła się w Operze Śląskiej w Bytomiu, gdyż od lat święto teatru obchodzimy wspólnie z artystami śląskimi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji