Artykuły

Toruń. Kwiaty i nagrody dla ludzi teatru

Dziś Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji pracownicy teatrów w całym regionie otrzymali nagrody finansowe.

Dzień Teatru to święto uchwalone w 1961 r. na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które odbyło się 27 marca 1957 roku. W Toruniu obchody zaczęły się już w sobotę, kiedy Teatr im. Wilama Horzycy zaprezentował najnowszą interpretację "Edypa Tyrana" Sofoklesa w reżyserii Wojtka Klemma i wręczył Wilamy - nagrody, które przyznaje swoim przyjaciołom i mecenasom. Wyróżnienie w kategorii "edukacja teatralna" otrzymała Małgorzata Teska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Toruniu, a tytuł "przyjaciela teatru" zdobył Uniwersytet Mikołaja Kopernika. W plebiscycie na najpopularniejszego aktora zwyciężył zaś Bartosz Woźny.

Następnego dnia swoje święto obchodziła toruńska scena lalkowa. Pracownicy Baja Pomorskiego otrzymali listy gratulacyjne, kwiaty i nagrody finansowe. - Wszystkich ludzi kochających teatr i żyjących teatrem proszę dziś o przyjęcie słów uznania i podziękowań - mówił ze sceny prezydent Torunia Michał Zaleski. - Kieruję te słowa także do gospodarzy naszego spotkania, czyli 41-osobowej obsady Baja Pomorskiego, w tym jego 15-osobowego zespołu aktorskiego. To artyści, którzy przygotowują prawie 500 spektakli i różnych wydarzeń rocznie, a wśród nich takie jak Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek i Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora.

Nagrody zdobyli: Andrzej Słowik, Krzysztof Parda, Bogdan Olszewski i Jarosław Kamiński. Ponadto z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru listy gratulacyjne i upominki otrzymali dyrektorzy teatrów, instytucji oraz placówek oświatowych.

Jedenaścioro aktorów i pracowników teatrów z regionu otrzymało zaś nagrody marszałka województwa za zasługi w kreowaniu i promowaniu sztuki teatralnej. - W Dniu Teatru wyróżniamy najbardziej zasłużone postaci kujawsko-pomorskich scen. To dzięki ich twórczej pracy teatr bawi, wzrusza i skłania do refleksji - mówi marszałek Piotr Całbecki.

Wyróżnienia otrzymali: Piotr Drost, Robert Nowak, Ewa Pietras, Anna Romanowicz-Kozanecka (Teatr Horzycy w Toruniu), Michał Gąsiorowski, Jakub Ulewicz (Teatr Polski w Bydgoszczy), Grażyna Jasińska (Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu), Edyta Soboczyńska, Krzysztof Pysiak (Baj Pomorski w Toruniu), Marek Stasiński (Teatr Impresaryjny we Włocławku), Tadeusz Zakrzewski (Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu).

Specjalną nagrodę z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej na scenie Teatru Horzycy w Toruniu odebrała Teresa Stępień-Nowicka [na zdjęciu]. - Cztery dekady pracy artystycznej przyniosły aktorce ponad 20 dużych ról, a łączna liczba kreacji aktorskich prezentowanych przez nią na deskach teatru przekracza 50. Wystąpiła w trzech monodramach. Rola w jednym z nich - "Elizabeth Watson. Cichociemna" w reżyserii Inki Dowlasz - przyniosła jej wiele nagród i prezentacje m.in. w Edynburgu, Londynie i Wiedniu. Ma również na koncie kilka ról filmowych i telewizyjnych. Wielokrotnie stawała także po drugiej stronie macierzystej sceny jako asystentka reżysera - opowiada Beata Krzemińska, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

We wtorek o godz. 11 Teatr Horzycy na pl. Teatralnym 1 zaprasza na spektakl, dyskusję i wernisaż, a o godz. 17.30 Galeria Sztuki Wozownia przy ul. Ducha św. 6 na dyskusję o fotografii w teatrze, w której wezmą udział Magda Hueckel i Wojtek Szabelski. O godz. 19 na dużej scenie Horzycy zobaczymy "Edypa", a o godz. 19.30 w teatralnej kawiarni Wejściówka w gmachu Horzycy odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Wojtka Szabelskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji