Artykuły

Warszawa. Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej Karola Stępkowskiego

30 fotograficznych portretów m.in. aktorów i aktorek można zobaczyć na wystawie aktora i reżysera Karola Stępkowskiego pt. "Koledzy", otwartej w poniedziałek w Warszawie. Wernisaż połączono z jubileuszem 50-lecia pracy artysty oraz inauguracją obchodów stulecia ZASP.

- Kochany Karolu, podjąłeś się niezwykłego zadania, aby nam, którzy ciągle przeglądamy się w lustrze, dostarczyć jeszcze przyjemności przejrzenia się w twoich zdjęciach - powiedział podczas wernisażu prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz. Przypomniał, że przypada właśnie 50. rocznica debiutu artystycznego Stępkowskiego w "Fantazym" na deskach Teatru Powszechnego w Warszawie.

Łukaszewicz dodał, że inaugurując obchody stulecia ZASP, "wie, że za dwa tygodnie ustępuje z funkcji", gdyż według statutu nie może być wybrany ponownie.

- Jesteśmy w Europie. Dawaliśmy wyraz temu w pięknej inscenizacji dwa lata temu (...) Jesteśmy w Unii i chcemy być w Unii - zakończył swoje przemówienie prezes ZASP.

Kuratorka wystawy Anna Mieczyńska-Jerominek powiedziała, że Karol Stępkowski pasję fotografowania odkrył kilkanaście lat temu. - Zaczął portretować kolegów - powiedziałabym, że na obrzeżach sceny - bo nie robi zdjęć teatralnych stricte - mówiła.

Na wystawie "Koledzy" zaprezentowano blisko 30 czarno-białych portretów aktorek i aktorów, reżyserów, piosenkarzy, społeczników, pracowników technicznych teatrów. Znalazły się wśród nich m.in. zdjęcia: Ignacego Gogolewskiego, Jerzego Połomskiego, Małgorzaty Goetz i Karola Modzelewskiego, Stanisława Brejdyganta i Jerzego Szejbala.

W drugiej części wieczoru aktor Andrzej Ferenc odczytał specjalnie napisany esej prof. Henryka Izydora Rogackiego z warszawskiej Akademii Teatralnej pt. "Historyczna Niedziela". Szkic o początkach ZASP-u w 1918 r. ukaże się w przygotowywanej z okazji stulecia ZASP-u publikacji, która zostanie wydana w połowie kwietnia br. W albumie obok szkiców i tekstów historycznych zostaną zamieszczone fotografie pracowników ZASP-u wykonane przez Stępkowskiego.

Polskie orędzie Mai Kleczewskiej z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przeczytała dziekan Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie Katarzyna Skarżanka, prywatnie córka Karola Stępkowskiego.

Ekspozycja będzie czynna w Galerii na Smolnej Domu Kultury Śródmieście do 12 kwietnia.

Karol Stępkowski (ur. 6 września 1945 r. w Warszawie) jest aktorem, reżyserem i fotografikiem; członkiem ZASP. Ukończył studia w warszawskiej PWST w 1967 r. Był aktorem warszawskich teatrów: Powszechnego, Narodowego, Rozmaitości, Północnego i Komedii oraz Teatru Polskiego w Szczecinie. Stale współpracuje z Teatrem Polskim w Częstochowie oraz ze stołecznymi teatrami Dramatycznym, Wytwórnia, Academia, Polonia, Bajka, Na Woli, 6 Piętro.

Kreował tytułowe i główne role w dramatach Juliusza Słowackiego, Aleksandra Fredry, Adama Mickiewicza, Johanna W. Goethego, Sofoklesa.

Reżyserował m.in. "Fausta" Goethego, "Lady M" na motywach "Makbeta" Szekspira, "Antygonę" Sofoklesa, "Kopciuszka" Prusickiej, "Ferdynanda Wspaniałego" Kerna i "Anię z Zielonego Wzgórza" Montgomery.

Zagrał w kilkudziesięciu filmach i serialach telewizyjnych, m.in. w "Komisarzu Aleksie", "Ojcu Mateuszu", "Ekipie", "Pensjonacie Pod Różą", "Krótkim filmie o zabijaniu", "Awansie", "Komorniku".

W latach siedemdziesiątych XX w. często występował w słuchowiskach Teatru Polskiego Radia. Zagrał w siedmiu spektaklach Teatru TVP, m.in. w "Norwidzie" w reż. Adama Hanuszkiewicza (1973) i "Dziadach" w insc. Jana Englerta (1997).

Ekspozycje fotograficzne przygotowuje od 2007 r. W 2015 r. opublikował album pt. "Karol 70".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji