Artykuły

Olsztyn. Laureaci tegorocznych nagród teatralnych

Agnieszka Giza i Marcin Kiszluk to najpopularniejsi aktorzy Teatru Jaracza 2017 roku. Teatralne Kreacje Roku stworzyli Ewa Pałuska-Szozda i Dariusz Poleszak oraz wyróżniony Radosław Jamroż.

Zakończyły się 26. Olsztyńskie Spotkania Teatralne. Pożegnanie z festiwalem odbyło się podczas uroczystej gali, na której świętowano Międzynarodowy Dzień Teatru. List Mai Kleczewskiej, wybitnej reżyserki, adresowany do ludzi sceny, odczytał Cezary Ilczyna, od niedawna doktor sztuk teatralnych. Doktorem tychże sztuk jest także Milena Gauer.

Podczas gali poznaliśmy laureatów teatralnych nagród. Agnieszka Giza i Marcin Kiszluk wygrali plebiscyt widzów na najpopularniejszą aktorkę i aktora 2017 roku. Z kolei jury złożone z krytyków teatralnych (Magdalena Huzarska-Szumiec z Krakowa, Wojciech Majcherek i Jacek Wakar, przewodniczący kapituły) przyznało Teatralne Kreacje Roku. Zdobyła ją Ewa Pałuska-Szozda za rolę w "Nocy Helvera" oraz Dariusz Poleszak za role Billy'ego w "Locie nad kukułczym gniazdem" oraz za Niewielkiego Mistrza Urliszka w "Jeździe na zamek". Jury wyróżniło ponadto - za obiecujący debiut - Radosława Jamroża za rolę w "Nocy Helvera".

Agnieszka Giza otrzymała ponadto stypendium im. Andrzeja Starkiewicza "Aktorskie odkrycie roku", ufundowane przez Alicję Starkiewicz. - Agnieszka jest młoda, zdolna i prężna - powiedziała nam fundatorka.

Nagrodę Marszałka Województwa otrzymała Ewa Pałuska-Szozda, a Nagrodę Prezydenta Olsztyna Dawid Dziarkowski. Przewodnicząca Rady Miasta swoją nagrodę przekazała Marianowi Czarkowskiemu, wcielającemu się w rolę Mikołaja Kopernika.

Dyrektor Teatru Jaracza Janusz Kijowski uhonorował swoimi nagrodami inspicjentkę Marię Filipkowską oraz Teresę Chelchowską, brygadzistkę odpowiadającą za sprzątanie.

Tytuły Szkoły Kulturalnie Zakręconej otrzymały XII LO im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie oraz LO im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie. Fundatorem statuetek dla wyróżnionych była Grupa WM, wydawca "Gazety Olsztyńskiej" i "Dziennika Elbląskiego".

Aktorzy byli bardzo wzruszeni. - Cieszę się, że mogę grać w tym teatrze - powiedziała Ewa Pałuska-Szozda. - Sezon był naprawdę wyjątkowy. Na scenie w "Nocy Halvera" czuję się o 20 centymetrów niższa i o 10 lat starsza. Z kolei w "Kurce wodnej" mogę sobie pozwolić na ekscentryczność.

Przypomnijmy, że "Noc Halvera" Ingmara Villqista wyreżyserował Giovanny Castellanos (prowadził sobotnią galę). W sztuce występują dwie osoby - dojrzała kobieta i niepełnosprawny chłopak, którym się opiekuje. - Nie wyobrażam sobie innego partnera niż Radek - powiedziała aktorka.

Sam tak obiecujący Radosław Jamroż liczy, że będzie nadal grał w teatrze. Agnieszka Giza przyznała, że marzyła o takiej nagrodzie. Ale podkreśliła że rola Beatrycze w "Wiele hałasu o nic" nie jest jeszcze... zakończona.

Marcin Kiszluk ucieszył się, że został wyróżniony przed czterdziestką i to przez publiczność. - Bo to jest najważniejsze, kiedy nasza praca podoba się ludziom - dodał.

Z kolei Dariusz Poleszak jest zadowolony z różnorodności swoich ról - od gosposi Nadii w komedii "Boeing, boeing" do znerwicowanego i kontrolowanego emocjonalnie przez matkę Billy'ego.

Galę zakończył występ Rafała Rutkowskiego w one-man show "Ojciec polski". Aktor i satyryk przedstawił ojca w niezbyt korzystnym świetle -jako osobnika raczej nieodpowiedzialnego, mało empatycznego i nie-stroniącego od używek. Ale współczesne ojcostwo zostało ukształtowane na obraz i podobieństwo poprzednich pokoleń ojców i trudno ojcom z tego - czasem wygodnego - dziedzictwa się wyzwolić.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji