Artykuły

Zabrze. Prapremiera sztuki autora z Wybrzeża Kości Słoniowej

28 kwietnia Teatr Nowy zaprasza na prapremierę polską sztuki Koffi Kwahulé "Nema" w reżyserii Katarzyny Deszcz. Jest to pierwsza sztuka tego autora wydana w języku polskim.

Opowiada ona historię Nemy i Idalii, Nicolasa i Beniamina. Dwie kobiety, dwóch mężczyzn, dwa małżeństwa. Dwa światy, które istnieją obok siebie. Niezależnie od statusu społecznego, bohaterowie mierzą się z podobnymi problemami: przemocą, zastraszeniem, łamaniem stereotypów. Idalia, kobieta sukcesu, dowiaduje się o problemach małżeńskich Nemy, swojej gosposi. Matka Beniamina niechętnym okiem patrzy na Idalię. Wolałaby, żeby synowa zajęła się domem i mężem, a nie karierą. Nicolas, mąż Nemy, udziela porad małżeńskich Beniaminowi. A Nema? Myślami jest gdzieś obok, schowana za murem milczenia.

Sztuka operuje mocnym, rytmicznym, pełnym ekspresji językiem. Słowa rzucane są na papier w połamanych i pełnych pasji rytmach jazzu. Sam autor przyznaje, że konstrukcja jego dramatów podobna jest do jazzowej improwizacji, w której wszystko ma jednak swoje miejsce. W rolach głównych zobaczymy: Annę Konieczną, Danutę Lewandowską, Dagmarę Noszczyk, Joannę Romaniak, Andrzeja Kroczyńskiego i Roberta Lubawego.

Prapremierę polską zaplanowaliśmy 28 kwietnia 2018 r.

Koffi Kwahulé, aktor, reżyser, dramatopisarz. Urodził się w 1956 roku w Wybrzeżu Kości Słoniowej. Na początku kształci się w Narodowym Instytucie Sztuki w Abidjan. W 1979 roku wyjeżdża do Francji i zapisuje się do Wyższej Szkoły Technik Teatralnych w Paryżu. Następnie kończy Paryską Sorbonę z tytułem Doktora wiedzy o teatrze.

Od 1977 roku poświęca się dramatopisarstwu. Napisał ponad dwadzieścia sztuk teatralnych. Pisze również powieści. Laureat wielu nagród literackich.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji