Artykuły

Bydgoszcz. Ludzie teatru świętowali

Tegoroczne obchody święta teatru zainaugurował wczoraj (23 marca) wieczorem Teatr Polski w Bydgoszczy. Były nagrody dla artystów, realizatorów spektakli i pedagogów, szampan i fajerwerki.

Międzynarodowy Dzień Teatru został ustanowiony w 1961 r. z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI). Przypada 27 marca. Obchodom towarzyszy zawsze orędzie przygotowywane przez wybitnego człowieka teatru, adresowane do całego "teatralnego świata". Pierwsze takie przesłanie napisał w 1962 r. Jean Cocteau. Autorem tegorocznego jest Simon McBurney, brytyjski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, scenarzysta i reżyser teatralny: - Żyjemy w tyranicznym porządku światowym, gdzie obojętność jest walutą, a nadzieja - kontrabandą. Częścią tej tyranii jest kontrola - nie tylko przestrzeni, ale i czasu. Czas, w którym żyjemy, przekrzywia teraźniejszość. Koncentruje się na niedawnej przeszłości i bliskiej przyszłości. Nie mam czegoś. Kupię to. W związku z tym tworzą się podziały, a jak powiedział Arthur Miller w 1963 r., "kiedy dyplomacja i polityka mają tak okropnie krótkie i słabe ramiona, delikatny choć czasem przeciągły chwyt sztuki musi przejąć ciężar, jakim jest spajanie ludzkiej społeczności" - pisze McBurney. Podkreśla też: - Teatr nie zniknie. Bo teatr jest miejscem szczególnym, rzekłbym - schronieniem. Gdzie ludzie zbierają się i automatycznie tworzą społeczności.

Teatr Polski w Bydgoszczy już świętował. W piątkowy wieczór widzowie obejrzeć mogli najnowszy jego spektakl "Maria Antonina. Ślad królowej". Tuż po przedstawieniu prezydent Rafał Bruski wręczył nagrody osobom związanym ze scenami teatralnymi w naszym mieście, m.in. aktorom i solistom, realizatorom przedstawień, ale też pedagogom czy pracownikom biurowym Opery Nova, Teatru Polskiego czy Miejskiego Centrum Kultury oraz związanym z Pałacem Młodzieży. Podczas gali nie zabrakło lampki szampana oraz pokazu sztucznych ogni, który wieczorem rozświetlił plac obok parku Kochanowskiego.

Bydgoskie nagrody z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru

Opera Nova

Izabela Januszewska - artystka chóru (15 lat pracy w operze)

Przemysław Nawrocki - muzyk solista i inspektor orkiestry (18 lat pracy)

Krystyna Skrzypczak - główna księgowa (57 lat w operze)

***

Teatr Polski

Alicja Mozga - aktorka wierna bydgoskiej scenie

Aldona Włoch - krawcowa i opiekunka kostiumerni (10 lat pracy)

Olga Betańska - garderobiana (27 lat w teatrze)

***

Miejskie Centrum Kultury

Agnieszka Szałkowska - aktorka Teatru Improwizacji wymyWammy przy MCK

Iga Jambor-Skupniewicz - aktorka, pedagog i reżyser teatralny, prowadzi Teatr Agrafka

Malwina Bielicka - aktorka, prowadzi Teatr Kameleon w Międzynarodowych Szkołach Sokrates

Monika Bochańska-Kowalska - pedagog i realizatorka wielu ciekawych projektów artystycznych, od 16 lat prowadzi szkolne koło teatralne

***

Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miasta

Magdalena Bereda - zastępca dyrektora ds. pedagogicznych w Pałacu Młodzieży, od 28 lat zajmuje się edukacją kulturalną

Młodzież szkolna

Julia Boniewicz - od wielu lat rozwija umiejętności teatralne w bydgoskim Pałacu Młodzieży, teraz należy do teatru dziecięcego "3 PO 3"

Emilia Lewandowska - od wielu lat związana jest z Pracownią Teatralną Pałacu Młodzieży, jest aktorką Teatru W niewoli ust i Teatru Postscriptum

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji