Artykuły

Kraków. To będą hity nadchodzącego tygodnia

W subiektywnym wyborze Magdy Huzarskiej: Szumiec: Festiwal Misteria- Paschalia, podwójna premiera w Operze Krakowskiej, 10 odcinek Nocy Waniliowych Myszy w Teatrze Barakah i "Gra z Kantorem" w Cricotece.

To będzie wyjątkowy tydzień, podczas którego będziemy przygotowywać się duchowo do nadchodzących świąt Wielkanocnych. Pomoże nam w tym na pewno Festiwal Misteria Paschalia. Wrażeń muzycznych słuchaczom dostarczy też Opera Krakowska, która dziś zaprasza na premierowe przedstawienie.

Nie wyobrażam sobie już Wielkiego Tygodnia bez Festiwalu Misteria Paschalia. Utwory największych kompozytorów, w znakomitych wykonaniach wprowadzają nie tylko krakowian, ale też wielu przyjeżdżających pod Wawel właśnie z tego powodu melomanów, w nastrój kontemplacji.

Pierwszy koncert odbędzie się już w poniedziałek. W kościele św. Katarzyny usłyszymy wersję londyńską "Mesjasza" George Fredericka Handela w wykonaniu zespołu i chóru Dunedin Consort, pod dyrekcją Johna Butta. Wystąpią też soliści: Julia Doyle - sopran, Ro-wan Hellier - alt, Thomas Walker - tenor, Julian Tovey -bas. Tego samego wieczoru w bazylice Bożego Ciała odbędzie się koncert "Elżbietańska melancholia: angielskie arie" w wykonaniu Thomasa Dunforda - lutnia i Lei Desandre -mezzosopran.

Wtorek minie pod znakiem zamówionego na potrzeby festiwalu koncertu "Skarby dworów Tudorów i Wettynów". W bazylice Bożego Ciała wystąpi chór Stile Antico. Po nim w tym samym miejscu zagrają Raphael Rogiński - gitary i Ryuzo Fukuhara - butoh. Wieczór będzie nosił tytuł " Postelżbietańska melancholia".

W środę warto wybrać się na światową premierę koncertu "Evensong: brytyjskie nieszpory", który usłyszymy w kościele św. Katarzyny. Wystąpią wówczas zespoły: Tercia Realidad, English Cornett and Sackbut Ensemble, chór Capelli Cracoviensis, pod dyrekcją Jorge Jimeneza.

Następnie możemy przenieść się do bazyliki Bożego Ciała na koncert "Elżbietańska melancholia: angielska muzyka na lutnię" w wykonaniu grającego na tym instrumencie Paula 0'Dette.

W czwartek czeka nas "Żałobny lament", czyli utwory takich kompozytorów jak John Dowland, Henry Purcell, Francesco Scarlatti, George Frideric Handel. WICE Kraków zagra je Orkiestra Historyczna, która będzie towarzyszyła chórowi Marian Consort. Prowadzenie - Martyna Pastuszka.

A późnym wieczorem możemy wybrać się do bazyliki Bożego Ciała, by posłuchać premiery światowej "Lamentationes" Wacława z Szamotuł. Wystąpi chór Cracow Singers i Marc Lewon, pod dyrekcją Agnieszki Budzińskiej-Bennett.

Już dziś Opera Krakowska zaprasza na spektakl złożony z dwóch części. Pierwsza to "Pajace" Ruggero Leoncavallo, a druga "Gianni Schicchi" Giacomo Pucciniego. Przedstawiona na scenie opowieść będzie dotyczyć skrajnych namiętności, które potrafią stać się źródłem destrukcji, pożerają człowieka, dewastują jego życie. W "Pajacach" niszczącą siłą jest miłosna żądza i prowadząca do katastrofy zazdrość, w "Giannim Schicchim" - pieniądz i chciwość, pokazane tym razem w komediowej formie. Spektakl wyreżyserował Włodzimierz Nurkowski. Kierownictwo muzyczne objął Tomasz Tokarczyk. Scenografię zaprojektowała Anna Sekuła, a ruchem scenicznym zajęła się Vio-letta Suska.

Inne doznania czekają nas w Teatrze Barakah, który w poniedziałek zaprasza nas na 10 odcinek "Nocy Waniliowych Myszy. Elementarz polskiego patrioty".

Patriotyzm to słowo, bez którego w ostatnim czasie nie może obyć się żadna polityczna dysputa. Wylewa się na nas z ekranowych telewizorów i sączy z radiowych głośników. Każdy, niemal jak w słynnej scenie z "Dnia świra", stara się zawłaszczyć w całości jego znaczenie i pozbawić innych prawa do jego używania. Czym więc tak naprawdę jest prawdziwy patriotyzm i kogo można prawdziwym patriotą nazwać? Nad tym właśnie zastanawiają się twórcy teatralnego serialu, którzy robią to z komediowym zacięciem, fabularnym rozmachem i pełną energii muzyką na żywo. Reżyseria - Ana Nowicka, muzyka - Renata Przemyk, scenografia i kostiumy -Monika Kufel.

Cricoteka zapraszamy na cykl spotkań "Gra z Kantorem" poświęcony prezentacji dorobku wybitnych zagranicznych reżyserów, którzy przyznają się do inspiracji krakowskim artystą. Jako pierwszy w poniedziałek zostanie pokazany "House. Lights" w reżyserii Elizabeth LeCompte Wooster Group.

Do kin wchodzi film Jagody Szelc pt. "Wieża. Jasny dzień". To opowieść o Muli, która mieszka z mężem, chorą matką i córką Niną w wiejskim domu. W weekend poprzedzający I komunię Niny, przyjeżdża do nich brat z rodziną oraz Kaja - młodsza siostra Muli, która zniknęła nagle 6 lat temu. Kaja jest biologiczną matką Niny. Mula obawia się, że niezrównoważona Kaja chce odebrać jej dziecko. Reszta rodziny, początkowo dystansująca się od Kai, zaczyna wierzyć w nowy początek i pogodzenie się sióstr, co jeszcze bardziej potęguje frustrację Muli. Mula postanawia wyrzucić siostrę z domu. W dniu komunii Niny dochodzi do pojednania sióstr. Bowiem istnieje inny, ważniejszy powód, dla którego Kaja wróciła.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji