Artykuły

Poznań. Ogłoszono konkurs na pomnik Bohdana Smolenia

W Poznaniu powstanie pomnik Bohdana Smolenia - "a tam cicho być" . Ma stanąć u zbiegu ulic Strzałowej i Rybaki. Miejsce to ma się w przyszłości nazywać skwerem Bohdana Smolenia. Inicjatorem zbudowania pomnika jest Krzysztof Deszczyński, długoletni współpracownik Smolenia.

Deszczyński zwrócił się w tej sprawie do Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Bo studenci tej uczelni są adresatami ogłoszonego właśnie konkursu. Pomnik upamiętniać ma zmarłego 15 grudnia 2016 roku artystę związanego od 1978 roku z Poznaniem, ikonę kabaretu Tey, który razem z Zenonem Laskowikiem stworzyli niezapomniany duet. Po rozstaniu z Laskowikiem Bohdan Smoleń stworzył monolog "Szeptanka, a tam cicho być". I właśnie do tego monologu ma nawiązywać monument.

Pierwszy etap konkursu, podczas którego przedstawić trzeba projekt graficzny pomnika, trwać będzie do 30 czerwca tego roku.

Projekt należy przesłać drogą elektroniczną na adres biuro@kwadrat-expo com.pl. Zgłoszenie powinno zawierać także szczegółowy opis projektu, wymiary i wizualizację rzeźby wykonaną w dowolnym programie graficznym. W II etapie konkursu trzeba przedstawić model pomnika z gipsu w skali 1:5 oraz wykonać portret Bohdana Smolenia w skali 1:1.

Termin II etapu mija 30 września tego roku. III etap konkursu dotyczy polegać będzie na negocjacjach dotyczących realizacji pomnika ze Stowarzyszeniem Zostań Gwiazdą Kabaretu, którego Smoleń był prezesem honorowym. Jego prezesem jest Krzysztof Deszczyński.

Projekty oceni pięcioosobowa komisja, w skład której wejdą m.in. syn Bohdana Smolenia Bartosz Smoleń oraz rzeźbiarz prof. Wiesław Koronowski z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 10 października. Dziś trudno jeszcze powiedzieć, kiedy pomnik stanie we wspomnianym na wstępie miejscu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji