Artykuły

Wrocław. Obchody 50. rocznicy Marca'68 w sobotę

Prelekcje organizowane z okazji zakończenia wystawy "Ku nowemu życiu. Żydzi na Dolnym Śląsku w latach 1945-70" prezentowanej w Muzeum Etnograficznym otworzą w sobotę wrocławskie obchody 50. rocznicy wydarzeń Marca'68.

"Ku nowemu życiu. Żydzi na Dolnym Śląsku w latach 1945-70" to ekspozycja prezentująca niepublikowane dotąd zdjęcia archiwalne, dokumenty oraz filmy dotyczące społeczności żydowskiej na Dolnym Śląsku. Trzon wystawy stanowią zdjęcia pochodzące ze zbiorów instytucji zajmujących się dokumentowaniem dziedzictwa polskich Żydów, m.in.: Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Podczas finisażu wystawy obędzie się wykład zatytułowany "Wokół pamięci Marca 68'. Pokolenie, emigracja, tożsamość" - poinformowała PAP Paulina Popiół z biura prasowego Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Zaplanowano również debatę o wydarzeniach Marca'68 z udziałem emigrantów marcowych z Izraela i Szwecji oraz mieszkającego we Wrocławiu uczestnika protestów studenckich. Odbędzie się też koncert zespołu "Klezmerado", który wykonuje muzykę klezmerską wywodzącą się z kultury Żydów ze środkowej i wschodniej Europy XIX i XX wieku.

W niedzielę zaplanowano spacer po żydowskim Wrocławiu, którego tłem będą wydarzenia marcowe sprzed 50 lat. Spacerowiczów poprowadzi Tamara Włodarczyk - inicjatorka i współautorka "Przewodnika po żydowskim Wrocławiu".

W poniedziałek zaś w Synagodze pod Białym Bocianem odbędzie się m.in. pokaz filmu dokumentalnego "Mój 1968" Ewy Małkowskiej-Bieniek i Bartka B. Orlickiego.

Organizatorami wrocławskich obchodów są: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Zikaron-Pamięć-Memory, Internationellt Kulturforum w Szwecji, Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji