Artykuły

Lublin. "Trzy siostry" w Teatrze Osterwy

- Czechow nie był pisarzem, który estetyzuje rzeczywistość, ale pisał, by dokonać krytycznego portretu społecznego. I to był dla nas punkt odniesienia - mówi Jędrzej Piaskowski, reżyser "Trzech sióstr" Antona Czechowa. Premiera spektaklu w piątek w Teatrze Osterwy.

Anton Czechow napisał "Trzy siostry" w 1901 roku. Akcja dramatu toczy się w małym miasteczku gubernialnym. To tu, wspólnie z Andrzejem Prozorowem, mieszkają tytułowe trzy siostry, Olga, Irina i zamężna Masza. Jej mąż, nauczyciel, Fiodor Kułygin, marzy o wyrwaniu się z monotonnej prowincji. Dokładnie tak jak pozostali bohaterowie dramatu. Przyświeca im jeden cel: wspaniała, wielka Moskwa, gdzie czeka ich spełnienie marzeń. Pośród zawikłanych intryg to właśnie ucieczka do lepszego świata, odbicie się od rutyny i braku perspektyw jest głównym motywem dramatu.

SPRZECIW WOBEC HIPOKRYZJI

To, co cechuje twórczość Czechowa, to krytyczne spojrzenie na ówczesną sytuację społeczno-polityczną i radykalny sprzeciw wobec hipokryzji, wygodnictwa i głupoty elit nierozumiejących wagi swojej społecznej funkcji. Twórcom spektaklu zależało na powrocie do pierwotnych założeń autora. - Staraliśmy się oddać głos autorowi i przenieść na scenę wszystkie jego pomysły dotyczące portretu społeczeństwa. Niczego nie dodawaliśmy. Chcieliśmy sprawdzić, na ile ten tekst można przyłożyć do dzisiejszej rzeczywistości. Zastanawialiśmy się też, na ile da się zrobić z niego współczesny teatr, nieodtwarzający konwencji, którą wszyscy znamy - tłumaczy Piaskowski.

Reżyser podkreśla, że przy okazji pracy nad tekstem udało się dokonać kilku ciekawych odkryć u Czechowa. - Poszliśmy tropami społecznymi, które przez blisko 120 lat nie były eksplorowane w jego dramatach. A Czechow nie był pisarzem, który estetyzuje rzeczywistość. Pisał, by dokonać krytycznego portretu społecznego. Był znakomitym satyrykiem i ten aspekt jego dramaturgii chcieliśmy wyciągnąć - dodaje .

Jędrzej Piaskowski studiował reżyserię na Akademii Teatralnej w Warszawie i muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. Jako asystent reżysera współpracował z Michałem Borczuchem i Mają Kleczewską. Jego spektakl "Versus" na podstawie dramatu Rodriga Garcii zrealizowany w Teatrze Nowym w Poznaniu zwyciężył w plebiscycie publiczności w 2015 roku podczas drugiej edycji Sceny Debiutów Teatru Nowego.

Premiera w PIĄTEK, 9 marca w Teatrze Osterwy o godz. 19. Bilety: 80 zł. Kolejne spektakle w sobotę i niedzielę o godz. 19. Bilety: 15-45 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji