Artykuły

Warszawa. Wystawa "03/68 UW. 50. rocznica Wydarzeń Marcowych"

Fotografie, dokumenty oraz wycinki prasowe dotyczące wydarzeń Marca 1968 r. znalazły się na wystawie zorganizowanej przez Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, której wernisaż odbył się w czwartek w budynku dawnej biblioteki uniwersyteckiej.

Jak powiedział dyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego prof. Jerzy Miziołek, ekspozycja przygotowana z okazji 50. rocznicy Marca '68 "jest skromnym wkładem MUW w opowieść o tamtych wydarzeniach".

- To historia o profesorach, studentach i o wszystkim tym, co wtedy miało miejsce. Wystawa nie mogłaby zostać przygotowana, gdyby nie zasoby archiwalne, które posiadamy na uniwersytecie i w muzeum dzięki temu, że państwo zaczynacie nam dokumenty z tamtych czasów ofiarowywać. Zebraliśmy m.in. fascynujący materiał dotyczący tablicy upamiętniającej wydarzenia Marca 1968 r., wmontowanej w 1981 r. - podkreślił prof. Miziołek.

Dyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego zapowiedział także, że co roku na uczelni będą organizowane wystawy okolicznościowe poświęcone Marcowi 1968 r. - Jak napisał prof. Marcin Kula, było to jedno z wydarzeń otwierających drogę do wielkiego pochodu, który przyniósł niepodległość. Dlatego chcemy wracać do historii z tamtego okresu nie tylko z okazji 50. rocznicy, ale także każdego kolejnego roku - wyjaśnił.

Na wystawę składają się fotografie niektórych studentów zaangażowanych w wydarzenia marcowe, m.in. Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego. Ekspozycja zawiera także zdjęcia tłumów zgromadzonych podczas wydarzeń marcowych na Krakowskim Przedmieściu, gmachów Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej z tamtego okresu oraz zebrania na Politechnice Warszawskiej. Ekspozycja ukazuje także fotografie kordonów Milicji Obywatelskiej przed budynkiem głównym Politechniki Warszawskiej oraz reakcji środowisk robotniczych na wydarzenia marcowe na UW.

Na wystawie można obejrzeć również wycinki prasowe poświęcone Marcowi 1968 r., ręcznie przepisywane za pomocą kalki ulotki wzywające do wieców i protestów, dokumenty związane z zatrzymaniem ucznia szkoły średniej podczas wydarzeń marcowych, a także ulotki ZMS-owskie nawołujące do zbojkotowania strajków.

Organizatorami wystawy są: Uniwersytet Warszawski i Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego. Ekspozycję zorganizowano przy współpracy IPN oraz Akademickiego Radia Kampus.

Wystawę można oglądać do 31 marca.

Po wernisażu w budynku dawnej BUW rozpoczęła się debata "Marzec 1968 dziś. Rozmowa pokoleń" z udziałem prof. Włodzimierza Borodzieja, prof. Karola Modzelewskiego, prof. Małgorzaty Szpakowskiej, dr Karoliny Wigury i studentki MISH Anny Dobrowolskiej. Uczestnicy spotkania będą rozmawiać o tym, jak aktualne są wydarzenia sprzed pół wieku oraz jaka jest ich rola w edukacji i kształtowaniu świadomości.

8 marca 1968 r. na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego odbył się wiec protestacyjny w związku ze zdjęciem przez władze komunistyczne wystawianych w Teatrze Narodowym "Dziadów" w inscenizacji Kazimierza Dejmka oraz relegowaniem z uczelni Adama Michnika i Henryka Szlajfera. Zgromadzeni na wiecu studenci zostali brutalnie zaatakowani przez oddziały milicji oraz "aktyw robotniczy".

Stało się to początkiem tzw. wydarzeń marcowych, czyli kryzysu politycznego związanego z falą studenckich protestów oraz walką polityczną wewnątrz PZPR, rozgrywaną w atmosferze antysemickiej i antyinteligenckiej propagandy, z powodu której Polskę opuściło kilkanaście tysięcy osób pochodzenia żydowskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji