Artykuły

Warszawa. Koncert "Warszawski fortepian Chopina" w TW-ON

Jak brzmiały instrumenty, na których tworzył i koncertował Fryderyk Chopin? 17 marca w Operze Narodowej usłyszymy koncert na wskrzeszonym fortepianie i zobaczymy wystawę "Fortepiany Chopina".

Kolekcja Instytutu Fryderyka Chopina obejmuje obecnie fortepiany francuskich renomowanych marek, instrument brytyjskiej oraz kopię wiedeńskiego fortepianu.

W 2018 roku do tego unikatowego zbioru dołącza pierwsza na świecie kopia fortepianu Buchholtz: instrumentu, jaki posiadał w Warszawie Chopin. Fryderyk Buchholtz w czasach Chopina był wysoko cenionym budowniczym fortepianów - i na taki właśnie instrument zdecydowała się rodzina Chopinów. Do czasów nam współczesnych nie zachował się ani jeden instrument tej marki w kondycji koncertowej - odnalezienie w Krzemieńcu na Ukrainie jednego z nielicznych egzemplarzy, w częściowo przynajmniej zachowanej substancji, umożliwiło realizację wyjątkowego projektu: odtworzenia fortepianu, na którym komponował i grał w Warszawie Chopin. Zbudowania kopii instrumentu podjął się Paul McNulty: osiadły w Czechach kanadyjski budowniczy fortepianów, prowadzący wnikliwe badania i odtwarzający techniki stosowane przez mistrzów w XIX wieku. Stworzył on instrument, który po raz pierwszy zabrzmi publicznie w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, 17 marca - dokładnie w rocznicę prawykonania przez Chopina jego "Koncertu f-moll" - na Buchholtzu właśnie.

W programie koncertu: film dokumentalny na temat powstania kopii fortepianu Buchholtza Fuga i koda B-dur (na temat "Jeszcze Polska nie zginęła") Karola Kurpińskiego, "Bitwa pod Możajskiem" ("Wielka symfonia, bitwę wyobrażająca") Karola Kurpińskiego, "Koncert fortepianowy f-moll" op. 21 Fryderyka Chopina.

Przy fortepianie historycznym zasiądzie Krzysztof Książek, a praską orkiestrą barokową Collegium 1704 zadyryguje jej założyciel Václav Luks.

***

17 marca, godz. 20.00

Teatr Wielki-Opera Narodowa, Sala Moniuszki

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji