Artykuły

Szczecin. "Kultura i polityka" tematem przewodnim 7. Dni Kultury Żydowskiej

"Kultura i polityka" to temat przewodni siódmej edycji szczecińskich Dni Kultury Żydowskiej "Adlojada", które rozpoczną się w niedzielę. W programie znalazły się dyskusje, koncerty i spektakle.

- "Tydzień adlojadowy" jest szczególny. W tym roku dyskutujemy o nieoczywistych relacjach między kulturą a polityką. Te dwa pojęcia będziemy odmieniać na różne sposoby - powiedział Dariusz Kacprzak z Muzeum Narodowego w Szczecinie. Dodał, że wydarzenia będą dotyczyć m.in. takich zagadnień jak polityka kultury, kultura w polityce, polityka literatury i literatura polityczna czy relacji między religią a polityką.

Jak podkreślił Kacprzak, problemy poruszane podczas festiwalu zostaną ujęte interdyscyplinarnie. - Staramy się podczas każdej naszej edycji w sposób nieoczywisty tworzyć mosty między rozmaitymi dyscyplinami. Znajduje się tu i historia, i literaturoznawstwo, a także sztuki piękne, muzyka i teatr - wszystkie łączą się, by zainspirować do oglądu naszej rzeczywistości i refleksji historycznej na temat przeszłości Szczecina i Pomorza, ale też kraju i Europy - wyjaśnił Kacprzak.

W programie dominują dyskusje, rozmowy i spotkania autorskie. Gościem festiwalu "Adlojada" będzie m.in. ks. Adam Boniecki, który weźmie udział w "spotkaniu Tischnerowskim" dotyczącym wydarzeń Marca 1968 r.

Organizatorzy zapowiadają też dyskusje o książkach poświęconych Żydom w Polsce i w Szczecinie, a także debatę i rozmowy poświęcone czasopismu "Więzi". Wydarzeniom tym będą towarzyszyć spektakle, czytania sceniczne i koncerty.

- Staraliśmy się tak skonstruować program, żeby każdego dnia, poza dyskusjami, poza rozmowami, poza tym, co jest esencją naszych Dni Kultury Żydowskiej, odbyło się wydarzenie kulturalne - powiedziała kuratorka festiwalu Beata Małgorzata Wolska.

Tegoroczne Dni Kultury Żydowskiej otworzy recital sopranistki Dagmary Barnej, a zamknie koncert zespołu Dylan.pl. Organizatorzy zaprosili też do współpracy trzy szczecińskie Teatry - Polski, Współczesny oraz Teatr "Kana". Będzie można zobaczyć m.in. spektakl "Feinweinblein. W starym radiu diabeł pali" [na zdjęciu] i wziąć udział w czytaniu scenicznym sztuki Guillerma Calderona "Willa".

Festiwal rozpocznie się w niedzielę i potrwa do 17 marca. Organizatorami są m.in. Muzeum Narodowe w Szczecinie, Uniwersytet Szczeciński i Polskie Towarzystwo Autobiograficzne.

Festiwal Dni Kultury Żydowskiej "Adlojada" organizowany jest w Szczecinie od 2012 roku. Wówczas przedstawiciele trzech szczecińskich instytucji - Muzeum Narodowego w Szczecinie, Wydziału Filologicznego i Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego - oraz restauracji Secesja Café rozpoczęli współpracę na rzecz popularyzowania kultury żydowskiej. Ideą, która przyświecała pomysłodawcom tej cyklicznej imprezy, było stworzenie przestrzeni do dyskusji o kulturze żydowskiej. Z czasem kolejne edycje festiwalu przybierały formę sprofilowaną, poświęcone były: świadectwom Zagłady, ekonomii, prawu, desakralizacji w rozmaitych obszarach kultury współczesnej (literatura, filozofia, sztuka).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji