Artykuły

Łódź. "Bal u naczelnika" Teatru Wielkiego

Kompozytor Wojciech Trzciński, wokalistka Krystyna Prońko i sopranistka Dorota Wójcik wezmą udział w przygotowaniu spektaklu muzycznego z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, który w październiku zaprezentuje Teatr Wielki w Łodzi.

- Chcielibyśmy na to wydarzenie zaprosić wszystkich mieszkańców woj. łódzkiego, w tym samorządy miejskie, gminne i powiatowe, aby koncert ten mógł zabrzmieć w wielu miejscach w regionie z kulminacyjnym przedstawieniem 26 października w Teatrze Wielkim w Łodzi. Liczymy, że powstanie wydarzenia unikatowe w skali kraju - podkreślił marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień na konferencji w czwartek.

W koncercie, na który ma złożyć się muzyka polskich kompozytorów, reprezentujących różne style - od muzyki poważnej poprzez jazz po muzykę popularną, wezmą udział artyści łódzkiej opery (w tym soliści, chór i balet) oraz gwiazdy sceny rozrywkowej, m.in. Krystyna Prońko, Piotr Cugowski, Krzysztof Krawczyk, Trubadurzy i raper multiinstrumentalista Łukasz Roztowski Luc. Ze sceny zabrzmią kompozycje m.in. Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara, Wojciecha Trzcińskiego, a także - w wykonaniu pianisty Janusza Olejniczaka - Fryderyka Chopina.

- Chcemy opowiedzieć historię Polski poprzez muzykę - różne jej rodzaje i gatunki, zarówno klasyczną, filmową, jak rozrywkową. Przy współpracy z dyrekcją łódzkiej opery pewnie przydadzą się moje doświadczenia zdobyte m.in. w pracy dla Polskiego Radia oraz przy organizacji ok. 20 festiwali w Opolu i Sopocie. W archiwach Radia znajdują się m.in. przemówienia Piłsudskiego, sprawozdania z przylotu Żwirki i Wigury - przy tworzeniu spektaklu będziemy dysponować tymi wspaniałymi archiwaliami - podkreślił kompozytor Wojciech Trzciński.

Krystyna Prońko wykona słynny "Psalm stojących w kolejce" oraz finałową pieśń - "Psalm o gwieździe"; oba utwory pochodzą ze spektaklu "Kolęda nocka", a solistka łódzkiej opery Dorota Wójcik - pieśni Góreckiego. Ze sceny zabrzmią znane pieśni żołnierskie z 20-lecia międzywojennego, ale także współczesne utwory.

- Będzie to wielkie, multimedialne widowisko pt. "Bal u naczelnika". Jego akcja toczy się w trakcie pierwszego balu sylwestrowego, organizowanego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Na spektakl złoży się kilkanaście scen prezentujących wydarzenia historyczne od 1918 roku po współczesność - zaznaczył pełnomocnik ds. obchodów artysta łódzkiej opery Jerzy Wolniak.

Teatr Wielki w Łodzi, który we współpracy z łódzkim Urzędem Marszałkowskim jest producentem widowiska, planuje, by - w okresie od maja do września - a więc jeszcze przed premierą w Łodzi - w każdym z powiatów zaprezentować unikalną edycję spektaklu uwzględniającą lokalną historię i jej bohaterów. Wybór wydarzenia i postaci należeć będzie do mieszkańców powiatu, którzy w plebiscycie wybiorą lokalnego bohatera ostatniego stulecia. Spektakle w regionie mają być wydarzeniami otwartymi dla wszystkich mieszkańców.

Jak przypomniał marszałek, z regionem łódzkim związane są takie postaci historyczne jak Władysław Anders, Maksymilian Kolbe czy Stefan Rowecki "Grot". Wśród wydarzeń istotnych dla historii polskiej walki o niepodległość wymienił m.in. uczestnictwo mieszkańców regionu w Legionach Piłsudskiego, w wojnie polsko - bolszewickiej oraz w kampanii wrześniowej 1939 r. Przywołał też pierwszą zbrodnię wojenną popełnioną na ludności cywilnej przez Niemców w czasie II wojny światowej, czyli zbombardowanie Wielunia, a także tragiczny los Żydów w Litzmanstadt Getto. Jak zaznaczył, już po wojnie łódzkie włókniarki walczyły o prawa do godnego życia, organizując słynny marsz głodowy, a studenci prowadzili strajk, który doprowadził do powstanie Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Wydarzenia te będą przywoływane w trakcie koncertów realizowanych w poszczególnych powiatach.

Autorem identyfikacji wizualnej widowiska oraz plakatu jest wybitny polski grafik Andrzej Pągowski. Koncertowi towarzyszyć będzie mapping przygotowany przez Festiwal Światła oraz pokaz musztry paradnej kompanii reprezentacyjnych państw NATO.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji