Artykuły

Kielce. Opowieść o różnych odcieniach uczuć w Kubusiu

Spektakl "Dwie wyspy" w reżyserii Darii Kopiec - najnowsza premiera Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach już w najbliższą sobotę. Przedstawienie powstało z inspiracji niezwykle popularną książką "Dwoje ludzi" Iwony Chmielewskiej.

"Gdy dwoje ludzi żyje razem, to jest im łatwiej, bo są razem i jest im trudniej, bo są razem". Bywa, że są jak "dwie osobne wyspy na wielkim oceanie", ale też "jak maszt i żagiel statku - jedno bez drugiego traci sens", a wspólnie "mogą odbywać najdalsze podróże". Takie, podczas których nie zabraknie chwil dobrych i jasnych, lecz czasem przydarzy się sztorm. Jak wyjść z niego cało? Jak w jedną całość łączyć i parować Kogoś z Kimś, aby byli ze sobą długo i szczęśliwie?

Przed takim niełatwym zadaniem staje w najnowszym spektaklu teatru "Kubuś" pt. "Dwie wyspy" trochę rozmarzony, a trochę gapowaty Lepik. Dwoi się przy tym i troi, ale niestety z różnym skutkiem. Czy szalony Chlust zalewający świat miłością zdoła mu pomóc? Czy wspólnie pokonają zapowietrzoną Złość? I wreszcie - czy magiczne dwie połówki jabłka są raczej soczyste i pyszne czy jednak... Kwaśne i cierpkie?

Spektakl "Dwie wyspy", którego premiera odbędzie się w teatrze "Kubuś" już w najbliższą sobotę (3 marca) to pełna ciepła i humoru opowieść o różnych odcieniach uczuć. Przedstawienie powstało z inspiracji niezwykle popularną książką "Dwoje ludzi" Iwony Chmielewskiej. Jej autorka jest jedną z najlepszych ilustratorek w Polsce, znaną i docenianą także na świecie. Za swoją twórczość uzyskała m.in. prestiżową nagrodę Bologna Ragazzi Aword (dwukrotnie) czy nominację do Nagrody im. Hansa Christiana Andersena 2018, nazywanej "Małym Noblem".

Inscenizacja w reżyserii Darii Kopiec, nawiązuje do niesamowitych prac Chmielewskiej, kreując czarodziejski świat miłości bogactwem plastycznych i teatralnych form.

Urzekających nie tylko dla najmłodszych, choć spektakl adresowany jest do widzów w wieku od 4 lat. Zapraszamy!

***

BIOGRAMY twórców spektaklu "Dwie wyspy"

Daria Wiktoria Kopiec

Reżyser filmowy i teatralny. Studentka Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Operatorskim, specjalizacja: Animacja i Filmowe Efekty Specjalne. Stażystka École Nationale Supérieure des Arts Visuels - La Cambre w Brukselii. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Laureatka stypendium naukowego dla członków Koła Młodych Stowarzyszenia Filmowców Polskich (2010), Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Gdyni (2006), stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi (2013), stypendium twórczego z budżetu MKiDN (2014). Uczestniczka programu Berlinale Talents 2017. Laureatka międzynarodowych nagród za filmy animowane: "Kosmos", "Rzeki", "Gucio Zaczarowany". Spektakl pod tytułem "Córki Leara" zdobył 7 nagród na międzynarodowych festiwalach teatralnych w Gdańsku, Petersburgu, Bilbao, Spoleto i Pekinie. Spektakl w jej reżyserii pod tytułem "Bajki Robotów" zrealizowany w Teatrze Pinokio w Łodzi został nagrodzony ZŁOTĄ MASKĄ. Laureatka konkursu MODELATORNIA 2017, nagrodą była realizacja spektaklu pod tytułem "ZAKONNICE ODCHODZĄ PO CICHU" w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu. Laureatka stypendium z programu "Młoda Polska" (2018). Jej spektakl telewizji "SPRAWA RITY G." zrealizowany w ramach TEATROTEKI zdobył Grand Prix na festiwalu TEATROTEKA FEST 2018. Aktualnie pracuje nad nowym filmem animowanym w ramach projektu Młoda Animacja produkowanego przez Studio Munka.

-

Anna Andraka

Urodzona w 1984 roku w Białymstoku, absolwentka politologii na Collegium Civitas w Warszawie, copywriterka i autorka. Ukończyła moduł dramaturgiczny Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych realizowany przez Uniwersytet SWPS i Nowy Teatr w Warszawie, należy do Szkoły Pisania Sztuk przy Teatrze Śląskim w Katowicach.

W zakresie promocji, PR i tworzenia tekstów pracowała dla czołowych polskich i międzynarodowych marek, a także dla wielu organizacji, instytucji i przedsięwzięć z obszaru kultury (jak np. Stowarzyszenie Artystyczne Kolegtyw, Grupa Coinicidentia, Międzynarodowy Przegląd Inicjatyw Teatralnych Białysztuk, Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach, Up To Date Festival).

Finalistka konkursu dramaturgicznego "Demokracja nie tylko dla dorosłych" organizowanego przez gdański Teatr Miniatura, w którym wyróżniono jej sztukę dla młodzieży "Wolf".

Spoty filmowe, które współtworzyła, były kilkukrotnie nagradzane przez Klub Twórców Reklamy. Współautorka zwycięskiej koncepcji na promocję białostockich wydarzeń kulturalnych w Warszawie w konkursie Prezydenta Miasta Białegostoku. Stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku 2018.

-

Karolina Pawłowska i Magdalena Major

Założyły studio projektowe PAPER HEROES, w którym papier zajmuje szczególne miejsce. Praca w tym duecie opiera się na twórczym konfrontowaniu swoich koncepcji i wyobrażeń. Karolina Pawłowska i Magdalena Major działają w myśl hasła - Life is short, be a hero! Zajmują się obsługą w zakresie koncepcji wizualnych produktu i marki. Specjalizują się w projektowaniu scenografii kreatywnej do filmów, sesji zdjęciowych, eventów czy projektów kulturalnych. Tworzą światy według zasady - wszystko jest możliwe!

-

Bożena Ślaga

Studio projektowe PAPER HEROES. Bożena Ślaga projektuje kostiumy teatralne, scenografię do filmów krótkometrażowych i teledysków. Zajmuje się projektowaniem graficznym i projektowaniem ubioru. Uwielbia myślenie konceptualne i prace ręczne.

Ukończyła ASP Katowice, studiowała w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania

Ubioru w Warszawie. Ma za sobą pokaz swojej kolekcji podczas Fashion Philosophy Fashion Week Poland w Łodzi. Stylizuje sesje zdjęciowe. Fascynuje się połączeniem mody ze sztuką.

Dla dzieci prowadzi warsztaty teatralne i twórcze zajęcia pobudzające zmysły.

Jako kostiumograf teatralny współpracuje z Wojciechem Kościelniakiem od 2012 roku. Pracowała też przy spektaklach dla dzieci, "Wanna Archimedesa" i "Dzieci z Bullerbyn" w reżyserii Krzysztofa Jaślara.

Spektakl "Sześć wcieleń Jana Piszczyka" (kostiumy Bożena Ślaga) zdobył Złotą Maskę 2015 za najlepszy spektakl teatralny. W 2016 r. z kolei film krótkometrażowy "Pierwsze" reż. Monika Majorek (scenografia Bożena Ślaga, Magdalena Osman-Sroka) zdobył Polish American Film Forum for the Young Filmmakers w Los Angeles. W 2017 "Wyzwolenie" w reżyserii Weroniki Andersson (scenografia Bożena Ślaga, Magdalena Osman-Sroka) uznano za najlepszy krótkometrażowy film Female Eye Film Festiwal w Toronto.

-

Paweł Osicki

Gdyński muzyk, perkusista, producent muzyczny, architekt, grafik, pedagog. Twórca muzyki do filmów, teatru. Założyciel studia produkcji dźwięku Puszmusic.com, w którym gromadzi wiele nietypowych oraz własnoręcznie zbudowanych instrumentów. Porusza się w rejonach muzyki eksperymentalnej, melodycznej, polirytmicznej, popalternatywnej. W swoich kompozycjach łączy konstrukcje muzyki pop, dzięki którym muzyka może być zrozumiała dla szerszego grona słuchaczy, z eksperymentalną fuzją elektroniki, jazzu i improwizacji. Artysta wszechstronny, poszukujący własnego, poruszającego języka wyrazu.

Wybrane płyty:

Pusz - "Pąki Białych Róż" 2014- Debiutancka płyta, udział - min. Stanisław Soyka; Pogodno - "Wasza Wspaniałość" 2010 nominowaną do fryderyków 2010; Pogodno - "Plemnik" 2011 - Projekt okładki - Paweł Osicki; Andrzej Przybielski Jacek Mazurkiewicz Paweł Osicki trio - "Tren Żałobny"2011;

-

Jacek Owczarek

Tancerz, choreograf i pedagog tańca. Ukończył pedagogikę na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1994-2003 związany z Teatrem Tańca ALTER w Kaliszu, później był aktorem i tancerzem w Teatrze Nowym w Łodzi.

Współpracował z wieloma teatrami dramatycznymi, tworzył ruch sceniczny i występował w kilkudziesięciu przedstawieniach teatralnych, współpracował m.in. z Pawłem Miśkiewiczem przy Spektaklach "Przedtem/potem" w Teatrze Starym w Krakowie oraz "Peer Gynt. Szkice z dramatu Henryka Ibsena" w Teatrze Dramatycznym w Warszawie oraz "Trans Atlantyk", w reżyserii Mikołaja Grabowskiego w Teatrze Starym w Krakowie. Od kilku lat współpracuje z Konradem Dworakowskim i łódzkim Teatrem Lalki i Aktora Pinokio.

Od 1996 roku uczy tańca i kontakt improwizacji na warsztatach ogólnopolskich i międzynarodowych kursach instruktorskich, uczył m.in. w Państwowym Pomaturalnym Studium Animatorów Kultury w Kaliszu; jest kierownikiem studiów na Wydziale Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w 2014 roku otrzymał nagrodę Rektora Akademii Muzycznej w Łodzi. W 2009 roku założył grupę Pracownia Fizyczna, której działania wiążą się z improwizacją i technikami tańca współczesnego.

-

Magdalena Parszewska

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, specjalizacja animacja i efekty specjalne. Autorka animowanych etiud, w tym "Bejbe" i "Bałorskiego Samsona" prezentowanych na wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych (Short Film Corner w Cannes 2012). Od 2015 roku współpracuje z Muzeum Kinematografii w Łodzi, prowadząc warsztaty: "Stacja animacji" i "Mały filmowiec". Pracuje także dla Centrum Animacji "Rondo" w Bałutach jako koordynator warsztatów wielu projektów filmowych. Autorka licznych spotów filmowych, a także animacji do programu edukacyjnego "Kulturanek" (TVP Kultura). Współautorka animacji w ramach projektów międzykulturowych, w tym w Soli Marii Lloyd's, Balbiny Bruszewskiej, Czarodziej z USA i Last Tree Standing Agnieszki Bagińskiej. Obecnie prowadzi warsztaty plenerowe w ramach programu "Wyciągamy dzieci z bram".

-

Piotr Chodura

Absolwent Realizacji Obrazu Filmowego na Wydziale Radia i TV Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest autorem zdjęć do filmów krótkometrażowych, nagradzanych na krajowych i zagranicznych festiwalach (m.in. Larp, Fusy). W 2017 roku zrealizował spektakl tv "Sprawa Rity G.", za który otrzymał Grand Prix festiwalu Teatroteka FEST. Ponadto tworzy zdjęcia do filmów dokumentalnych, teledysków i reklam.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji