Artykuły

Reymont do tańca

Za kilka dni rozpoczną się międzynarodowe XV Łódzkie Spotkania Baletowe. Festiwal tańca zainauguruje premiera łódzkiego Teatru Wielkiego pt. "Ziemia obiecana". Z baletem przygotowuje ją Gray Veredon.

Veredon (na zdjęciu) urodził się w Nowej Zelandii, ale jest Brytyjczykiem. Jako reżyser i choreograf zyskał światową sławę głownie dzięki swoim dokonaniom w dziedzinie teatru operowego. Ukończył Royal Ballet School w Londynie, a debiutował na scenie Royal Opera House of Co-vent Garden, później tańczył w słynnym Stuttgarter Ballett pod dyrekcją Johna Cranko. Po trwającej pięć lat karierze tancerza rozpoczął pracę jako choreograf, dyrektor artystyczny i współzałożyciel znanego zespołu Tanzforum w Kolonii. Od dwudziestu lat podróżuje po całym świecie, realizując swoje pozycje choreograficzne.

Współpracował m.in. z baletami w Waszyngtonie, Nowym Jorku (Metropolitan Ballet), Australii, Portugalii. Jego najsłynniejsze prace to: "Wolfgang Amadeus", "Romeo i Julia" (zrealizowane także na scenie łódzkiego TW), "Peleas i Melisanda", "Parada". Równolegle Veredon reżyserował opery. Największe sukcesy w tej dziedzinie odnosił m.in. jako realizator "Śmierci w Wenecji" Brittena, "Fidelia" Beethovena, "Fausta" Gounoda i "Carmen" Bizeta.

W Łodzi wielkim sukcesem choreografa był balet "Sen nocy letniej" do muzyki Mendelssohna. Premiera spektaklu odbyła się w 1985 roku, a tańczony jest do dziś. Dwa lata później Veredon dla łódzkiej sceny przygotował światową prapremierę "Wolfganga Amadeusa" z librettem opartym na faktach z życia Mozarta. I tę realizację teatr do dziś ma w repertuarze. Ostatnimi pracami Veredona w Łodzi był balet "Romeo i Julia" w 1992 roku i opera "Bal maskowy" w 1993.

"Ziemia obiecana", przygotowana na inaugurację spotkań baletowych, jest luźną adaptacją powieści Władysława Reymonta pod tym samym tytułem. Veredon jest tu autorem nie tylko choreografii ale i libretta oraz inscenizacji. Twórca wykorzystuje muzykę Franza von Suppe i współczesnego kompozytora - Michaela Nymana, znanego przede wszystkim jako autora muzyki do filmów Greenawaya.

Uroczysta inauguracja spotkań i premiera "Ziemi obiecanej" odbędzie się na scenie Teatru Wielkiego 22 maja. Karnety na XV Spotkania Baletowe (podczas których zaprezentują się zespoły z Litwy, Włoch, Holandii i Polski) można już kupować w kasach teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji