Artykuły

Zatańczą "Ziemię obiecaną"

Gray Veredon, światowej sławy brytyjski choreograf i reżyser rozpoczął w Teatrze Wielkim w Łodzi próby do baletu "Ziemia obiecana" z muzyką Franza von Suppe i Michaela Nymana. Prapremiera tego baletu odbędzie się 22 maja i otworzy XV Łódzkie Spotkania Baletowe '99.

Współpracę z Teatrem Wielkim w Łodzi Veredon rozpoczął w 1985 roku, tworząc balet "Sen nocy letniej" do muzyki Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego, które to dzieło nadal cieszy się niesłabnącym powodzeniem u publiczności. W 1987 roku Veredon przygotował w Łodzi światową prapremierę baletu "Wolfgang Amadeus" z librettem opartym na faktach z życia Mozarta. Wreszcie rok 1992 przyniósł realizację baletu "Romeo i Julia" do muzyki Hectora Berlioza.

Najnowszy balet brytyjskiego choreografa nie będzie tylko ilustracją powieści Władysława Reymonta "Ziemia obiecana", chociaż - jak uważa artysta - obraz rodzenia się kapitalizmu to temat idealny dla naszego miasta. Widowisku towarzyszyć będzie także specjalnie dla jego potrzeb realizowana (przez Contra Studio) filmowa opowieść o współczesnym duchu przedsiębiorczości łódzkiej. Nie zabraknie w niej odniesień do słynnego filmu Andrzeja Wajdy. Szczególne znaczenie ma fakt, że przedstawienie zostanie pokazane sto lat po napisaniu przez Reymonta "Ziemi obiecanej".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji