Artykuły

Warszawa. Program wydarzeń 50. rocznicy Marca '68

Teatr Żydowski i Fundacja Shalom zapraszają na wydarzenia w ramach 50. rocznicy Marca '68 - premiery spektakli, projekcje filmów, wykłady i spotkania.

8 marca (czwartek)

godz. 12.00, Dworzec PKP Warszawa Gdańska

Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918-2018.

Spotkanie pod tablicą pamiątkową na Dworcu Gdańskim oraz spektakl plenerowy "Spakowani, czyli skrócona historia o tym, kto czego nie zabrał (na zdjęciu)"

Scenariusz i reżyseria: Agata Duda-Gracz

Teatr Żydowski i Fundacja Shalom organizują 8 marca o godz. 12.00 spotkanie pod tablicą na Dworcu Gdańskim upamiętniającą tych, którzy wyjechali. Tablica z cytatem Henryka Grynberga "Tu więcej zostawili po sobie niż mieli" została odsłonięta przez Fundację Shalom w 1998 roku, od tego czasu corocznie 8 marca pod tablicą spotykają się emigranci marcowi i wszyscy, dla których ważne są tamte dramatyczne wydarzenia.

Po spotkaniu na Dworcu Gdańskim, który przez lata nabrał symbolicznego wymiaru, przypominając wszystkie dworce, z których emigranci marcowi opuszczali Polskę, odbędzie się spektakl plenerowy "Spakowani, czyli skrócona historia o tym, kto czego nie zabrał" w reżyserii i według scenariusza Agaty Dudy-Gracz. Będzie on sumą przerwanych historii. Opowieścią o tym, co tak naprawdę traci człowiek tracąc drugiego człowieka. I o tym, czego nie da się ze sobą zabrać.

Organizator: Teatr Żydowski w Warszawie we współpracy z Fundacją Shalom

Partnerem obchodów 50. rocznicy Marca '68 jest Poczta Polska, która na wniosek Fundacji Shalom wyemituje okolicznościową kartkę ze znaczkiem pocztowym. Kartkę z okazjonalnym stemplem, z cytatem z Henryka Grynberga "Tu więcej zostawili po sobie niż mieli" będzie można nabyć podczas spotkania na Dworcu Gdańskim.

Wstęp wolny

***

9 marca (piątek)

godz. 19.00, Teatr Polonia, ul. Marszałkowska 56

Premiera monodramu "Zapisy z wygnania" Sabiny Baral

Reżyseria: Magda Umer

Sztuka na podstawie książki Sabiny Baral "Zapiski z wygnania" (Austeria, 2015). W monodramie reżyserowanym prze Magdę Umer wystąpi Krystyna Janda.

Projekt realizowany przez Teatr Polonia we współpracy z Teatrem Żydowskim w Warszawie

***

10 marca (sobota)

godz. 20.00, Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, ul. Karasia 2

Premiera spektaklu "Kilka obcych słów po polsku"

Reżyseria: Anna Smolar; scenariusz i dramaturgia: Michał Buszewicz

Anna Smolar zaprezentuje spektakl o Marcu '68 z zupełnie innej perspektywy, niż robiono to dotychczas. Smolar - urodzona i wychowana w Paryżu, córka marcowych emigrantów - pokaże przedstawienie, które w centrum uwagi stawia pokolenie dzieci tych, dla których Marzec jest wspólnym doświadczeniem. Tekst autorstwa Michała Buszewicza opierać się będzie na relacjach starszego pokolenia, dla którego ojczyzną była lub jest Polska i młodszego pokolenia rozsianego po całym świecie. Ważnym materiałem dla powstania spektaklu są również rozmowy, które Mike Urbaniak przeprowadził w Izraelu, Stanach Zjednoczonych i Europie.

Anna Smolar i Michał Buszewicz tak piszą o przedstawieniu:

"Spotykamy się w pięćdziesiątą rocznicę Marca '68 i przyglądamy młodszemu pokoleniu. Kim są dzieci emigrantów marcowych? Jak wyglądało ich dzieciństwo, jak kształtowała się ich tożsamość narodowa, kulturowa, religijna? Czy Marzec żyje dalej gdzieś w nas i może dać o sobie znać w kolejnych pokoleniach? Co młode pokolenie wie o tamtych wydarzeniach? Co dostajemy w spadku, jakie wspomnienia, obrazy, klisze? Ile Marca w nas? Jak wygląda wymiana między pokoleniami o diametralnie różnych doświadczeniach? Dlaczego rozmowa z rodzicami o przeszłości jest czymś na co tak trudno się odważyć?"

kolejne spektakle: 11 marca, godzina 15.00 i 19.00

Spektakl Teatru Żydowskiego w Warszawie realizowany we współpracy z Teatrem Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

***

15 marca (czwartek)

godz. 19.00, Teatr Żydowski w Warszawie, ul. Senatorska 35

Premiera monodramu "Ida Kamińska" w wykonaniu Joanny Szczepkowskiej

Scenariusz i reżyseria: Gołda Tencer, muzyka: Paweł Szamburski

Wśród emigrantów marcowych znalazła się wieloletnia dyrektorka artystyczna Teatru Żydowskiego Ida Kamińska. To wybitna artystka teatralna i filmowa, jedyna jak do tej pory polska aktorka nominowana do nagrody Oscara za najlepszą rolę kobiecą. Nominację otrzymała w roku 1967 za kreację sklepikarki w czechosłowackim filmie "Sklep przy głównej ulicy" w reżyserii Jána Kadára i Elmara Klosa.

Ida Kamińska to nie tylko wybitna aktorka, ale także wspaniała reżyserka, która inscenizowała sztuki zarówno z repertuaru żydowskiego, jak też polskiego i światowego. Tłumaczyła sztuki teatralne, spełniała się jako pedagog i autorka tekstów dramatycznych. Przez całe życie organizowała swój teatr - początkowo kierowała zespołami wędrownymi, by po wojnie objąć dyrekcję Państwowego Teatru Żydowskiego w Warszawie. W wyniku antysemickiej nagonki w 1968 roku zdecydowała się opuścić Polskę i wyemigrować do USA, gdzie mieszkała aż do śmierci.

Spektakl poświęcony tej wybitnej artystce przywróci pamięć o niej. Trudno przecenić jej rolę dla rozwoju sztuki teatru w Polsce w XX wieku.

Spektakl Teatru Żydowskiego w Warszawie

***

Wydarzenia towarzyszące Centrum Kultury Jidisz

1 marca (czwartek)

godz. 14.00, Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

Spotkanie autorskie z Andrzejem Krakowskim wokół książek "Pollywood"

"Pollywood" to seria książek o twórcach amerykańskiego przemysłu medialnego: filmu, radia i telewizji, teatru, opery, animacji i reklamy, literatury i szkolnictwa, turystyki, mody, nawet kosmetyków. Wykształcony w powojennej Polsce autor w 1968 roku podzielił los swoich bohaterów i zdążył kilkunastu z nich jeszcze poznać osobiście. Napisana w gatunku literatury faktu, seria "Pollywood" w wartki sposób opisuje i pokazuje jak podziały i ślepa nienawiść w jednym kraju stają się twórczą pożywką tworzącą bogactwo w innym.

***

6 marca (wtorek)

godz. 13.30, Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

Wykład Katarzyny Markusz "Leopold Trepper, przewodniczący TSKŻ, wobec Marca 1968"

Leopold Trepper był wojennym bohaterem, szpiegiem, dziennikarzem i szefem wydawnictwa Jidysz Buch. Przewodniczył też Towarzystwu Społeczno-Kulturalnemu Żydów w Polsce. W 1967, a następnie w 1968 musiał stawić czoła antyżydowskim działaniom, jakie prowadziła władza. Podczas spotkania przyjrzymy się jego działalności i reakcjom na kolejne wymagania partii.

***

9 marca (piątek)

godz. 17.00, Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

"Z daleka i z bliska". Spotkanie z Marią Stauber. Prowadzenie Remigiusz Grzela. Fragmenty tekstu Marii Stauber przeczyta Ernestyna Winnicka, aktorka Teatru Żydowskiego.

***

14 marca (środa)

godz. 17.30, Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

Pokaz filmów:

- "Perecowicze" - reż. Sławomir Grünberg według pomysłu Gołdy Tencer. Film o wychowankach łódzkiej szkoły im. I.L. Pereca

- "Dokument podróży" - reż. Gołda Tencer. Zapis wywiadów z emigrantami marcowymi

***

18 marca (niedziela)

godz. 16.00, Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15.

"Jidysz w powojennej Polsce" - spotkanie otwarte z udziałem Belli Szwarcman-Czarnoty, Magdaleny Ruty, Joanny Nalewajko-Kulikov. Prowadzenie Piotr Paziński.

***

PROJEKT ZICHROJNES W WARSZAWSKICH SZKOŁACH

W dwóch warszawskich szkołach średnich - Liceum im. A. Fredry i Technikum Kinematograficzno-Komputerowym im. Krzysztof Kieślowskiego zostanie przeprowadzony projekt Zichrojnes (jid. wspomnienia) - zostanie stworzona warszawska mapa sentymentalnych miejsc emigrantów marcowych. Przez cały miesiąc będą się odbywały spotkania licealistów z emigrantami marcowymi i tymi, którzy pozostali. Młodzi ludzie będą pytać: jaka była ich warszawska młodość, które miejsca były dla nich szczególnie ważne i dlaczego; jak przechowywać wspomnienia, jak je uchronić przed utratą, ocalić, pozostawić w sobie cząstkę młodości, dobrych wspomnień, pamięci, wspólnoty, tęsknoty; jak zmieniło się ich życie po Marcu '68? Na podstawie rozmów i spacerów powstanie sentymentalna mapa emigrantów, wywiady, filmy i wystawa.

Partnerem projektu Zichrojnes jest Urząd Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji