Artykuły

Płock. W kwietniu jubileuszowa gala PTPT

6 lutego minęła 50. rocznica powstania Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru. Tego dnia na grobach jego założycieli zapłonęły znicze. Nieco później, w Izbie Lekarskiej, odbyło się podsumowanie prowadzonego przez PTPT projektu Fredrowskiego. Grano Fredrę dla dzieci i dla dorosłych, a na inaugurację jubileuszu zapłonęły świeczki na torcie.

Towarzystwo powstało w 1968 roku. Jako pierwszy przewodniczył mu Leopold Grzegorek. Kolejny prezes PTPT Tomasz Pawłowski był pomysłodawcą przyznawanych co roku Srebrnych Masek. W miejscach spoczynku Pawłowskiego (cmentarz komunalny), Wandy Switalskiej (przy Norbertańskiej), Franciszka Dorobka i sekretarz PTPT Wandy Chrostowskiej (cmentarz przy Kobylińskiego) zapłonęły znicze pamięci.

12 lutego członkowie, sympatycy Towarzystwa i grono medyków spotkali się w Izbie Lekarskiej na inauguracji obchodów pięćdziesięciolecia PTPT Prezes doktor Jarosław Wanecki w pokazie multimedialnym przypomniał historię Towarzystwa. W kronikach zachowały się zdjęcia i wpisy kilkudziesięciu aktorów, którzy wystąpili na słynnej trzeciej scenie w KMPiK-u. Byli wśród nich m. in.: Halina Mikołajska, Ignacy Gogolewski, Daniel Olbrychski, Zbigniew Zapasiewicz, Wojciech Siemion, Kalina Jędrusik. Tego wieczoru podsumowano także prowadzony przez PTPT projekt Fredrowski, kolejny po Szekspirowskim. Złożyły się na niego wyjazdy na spektakle scen warszawskich, wspólne oglądanie teatrów telewizji i warsztaty dla młodzieży. Podczas tych ostatnich, odbywających się na scenie Off Off POKiS-u, młodzi aktorzy z grup teatralnych odgrywali mało znaną jednoaktówkę "Świeczka zgasła" Aleksandra Fredry.

Najlepsze aktorskie pary będzie można ponownie zobaczyć 9 marca w płockim ratuszu, wtedy też wykład o Fredrze wygłosi prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska, a osobistości ze świata lokalnej polityki i kultury przeczytają na role mało znany utwór Fredry pt. "Tamten".

Kuliminacją wieczoru był Fredro w dwóch odsłonach: dla dzieci i dla dorosłych. Na piętrze Izby Lekarskiej zabawę na podstawie bajek Fredry poprowadzili aktorzy Sylwia Krawiec i Szymon Kołodziejczyk. Na dole fragmenty niepublikowanej w całości do 1990 roku "Sztuki obłapiania" zaprezentował Marek Walczak.

Podsumowaniem obchodów jubileuszu Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru będzie kwietniowa gala na scenie Teatru im. Szaniawskiego. Wtedy też ukaże się książka wspomnieniowa o Towarzystwie, opracowana na podstawie licznych kronik, przez lata skrupulatnie prowadzonych przez Wandę Chrostowską.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji