Artykuły

Opole. Passini robi spektakl o grach komputerowych

W sobotę, 17 lutego na deskach Opolskiego Teatru Lalki i Aktora odbędzie się prapremiera spektaklu "Zaginiony chłopiec".

Jest to historia chłopca uzależnionego od gier komputerowych, w którego wcieliła się Anna Wieczorek, aktorka osobiście lubiąca wirtualny świat gier. - Mam dwóch synów, więc sam wiem jak łatwo wkręcić się w gry - mówi reżyser Paweł Passini.

Po przedstawieniach dla dorosłych, bardzo dobrze przyjętych przez widzów i krytyków, "Morrison/Śmiercisyn" i "Dziady", Paweł Passini postanowił swoją kolejną sztukę w OTLiA zaadresować do widzów młodszych. Powstał intrygujący tekst, w którym dziecięca wrażliwość zderza się ze światem popkultury - z grami toczącymi się w cyberprzestrzeni, z tajemnicą, z magią i z przemocą. Będzie to spektakl o poznawaniu siebie, pokonywaniu strachu i o tym, że zawsze jest jakieś wyjście z sytuacji.

- Spektakl w gruncie rzeczy opowiada o tym, jak zabijanie powoduje, że tracimy serce. To historia również dla rodziców, aby mieli możliwość sprawdzić, w co tak naprawdę grają ich dzieci. Bo problemu uzależnienia nie da się rozwiązać, mówiąc dzieciom, aby nie grały w gry. Mój syn, który ma niespełna cztery lata, ma już ulubioną grę, a młodszy również wchodzi w ten świat. Jeśli my, rodzice, nie będziemy interesować się, jak nasze pociechy spędzają wolny czas, może się okazać, że dzieci wybrały to, co podsunęli im inni. I będą to osoby, którym zależy tylko na tym, aby ktoś kupił ich kolejną aplikację czy grę - tłumaczy reżyser Paweł Passini.

Gdzie postawić dziecku granicę?

Tytułowy "Zagubiony chłopiec" to bohater, który zagubił się w grze komputerowej. Autor scenariusza Artur Pałyga pyta widzów, czy internet i wirtualne gry uniemożliwiają po czasie zrezygnowanie z nich, czy może są miejscem, w którym można się bezpiecznie schować. Jak tłumaczą autorzy spektaklu, dotknięcie tego tematu jest bardzo istotne i potrzebne w dzisiejszych czasach, kiedy tak wiele zagrożeń wynika z faktu zacierania się granicy między światem realnym a wirtualnym.

- Chłopiec wyruszając na poszukiwania brata, orientuje się, że gra jest nie tylko zwykłą wirtualną grą. A rzeczy, które dzieją się w rzeczywistości, przenikają do gry. Sam główny bohater podczas spektaklu zmienia się. Raz jest dużą lalką, by później stać się mniejszą, dlatego jest to też duże wyzwanie głosowe. Co więcej, młody chłopiec dowiaduje się rzeczy, z którymi niektórzy dorośli mieliby problem. A na niego spadło to z góry i musi sobie z tym poradzić - wyjaśnia aktorka Anna Wieczorek, która odegra rolę tytułowego bohatera.

- Osobiście sama jestem fanką gier komputerowych, a w spektaklu nie zabraknie cytatów i odwołań do gier, w które sami gramy - dodaje Wieczorek.

Studenci postawili na edukację

Opolski Teatr Lalki i Aktora sięga w sposób bardzo odpowiedzialny do tematu uzależnienia od gier komputerowych. Po spektaklach będą odbywały się warsztaty pt. "Bezpieczni w sieci", które będą odpowiedzią na zwiększające się wciąż zagrożenia dzieci i młodzieży w Internecie.

- Warsztaty mają na celu pomóc ich uczestnikom w zrozumieniu świata Internetu i dzięki temu uwrażliwić dzieci i młodzież na niebezpieczeństwa z tym związane - wyjaśnia Magdalena Starczewska z OTLiA.

Premierze przedstawienia towarzyszyć będzie również wernisaż intermedialnej wystawy "(Nie)pokój", której autorami są studenci Pracowni Multimediów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Prace powstały pod opieką artystyczną dr. hab. Bartosza Posackiego i mgr Pauliny Ptaszyńskiej.

- To głos najmłodszego pokolenia twórców wizualnych, którzy opowiedzą o przemocy indywidualnej oraz zinstytucjonalizowanej, która ze świata wirtualnego przenika do rzeczywistości - tłumaczy Paweł Posacki z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego.

Prapremiera "Zaginionego chłopca" odbędzie się w sobotę, 17 lutego o godzinie 17. Bilet ulgowy w cenie 19 zł, normalny 21 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji