Artykuły

Sopot. Francuska odsłona Literackiego Sopotu

Mistrz kryminału i kongijski poeta odwiedzą w sierpniu Sopot. Pierre Lemaitre i Alain Mabanckou to pierwsi goście francuskojęzycznej edycji festiwalu Literacki Sopot. Wydarzenie odwiedzą także wnuk Alberta Camusa i znawczynie twórczości francuskiego noblisty.

Festiwal Literacki Sopot to jedno z najważniejszych wydarzeń literackich w Polsce, na które ściągają fani literatury i kultury z całego kraju. Nadmorski kurort przez cztery dni żyje książkami, a spotkania z twórcami odbywają się na plaży, w teatrze, w galerii sztuki i w nowoczesnej bibliotece.

Po edycji poświęconej polskiemu reportażowi, literaturze skandynawskiej, rosyjskiej, czeskiej, izraelskiej i hiszpańskojęzycznej przyszedł czas na twórców francuskojęzycznych. W tym roku festiwal odbędzie się po raz siódmy.

Kryminał z Paryża i poezja z Konga

Pierwszymi ogłoszonymi autorami, którzy odwiedzą Sopot, są Pierre Lemaitre i Alain Mabanckou. Pierwszy z nich jest francuskim mistrzem kryminału z prestiżową Nagrodą Goncourtów na koncie (za powieść "Do zobaczenia w zaświatach"). Lemaitre początkowo miał być psychologiem, a przez wiele lat kształcił zawodowo dorosłych. Debiutował powieścią kryminalną "Koronkowa robota" (2006 r.), w której pierwszy raz przedstawił komisarza paryskiej policji, mierzącego 145 cm wzrostu Camille'a Verhoevena.

Kolejne powieści z cyklu ("Alex" i "Ofiara") przyniosły mu ogromną popularność i rozpoznawalność, a jego książki zdetronizowały na listach sprzedaży kryminały skandynawskie. W 2017 r. ukazała się jego najnowsza powieść kryminalna "Trzy dni i jedno życie". Z francuskim mistrzem kryminału porozmawia jeden z najpoczytniejszych twórców tego gatunku w Polsce - Zygmunt Miłoszewski.

Drugi gość festiwalu, Alain Mabanckou, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych afrykańskich pisarzy, finalistą Man Booker Prize. Jako 22-latek wyjechał z Konga do Paryża, żeby studiować prawo. Jego debiutancka powieść "Bleu-Blanc-Rouge" została nagrodzona Grand Prix Litteraire d'Afrique Noire. "Kielonek", opublikowany we Francji w 2005 r., przyniósł mu rozgłos i nagrodę Prix des Cinq Continents.

Za kolejną powieść, "Zwierzenia jeżozwierza", rok później otrzymał prestiżową Prix Renaudot. Obecnie pisarz wykłada literaturę frankofońską i afroamerykańską na uniwersytecie w Los Angeles. Jest autorem sześciu tomików poetyckich i sześciu powieści. Z kongijskim pisarzem porozmawia Olga Stanisławska.

Debata o "Kulturze" i Camusie

- Literacki Sopot jest wypadkową tego, co czytamy. Festiwal tworzą ludzie, którzy czytają bardzo dużo książek, mają swoje preferencje, a pomysły na wybór krajów przewodnich zawsze pomagały w jakiś sposób komentować rzeczywistość. Ważne, żeby literatura niosła coś więcej niż spotkania z pisarzami, żeby nie była obojętna na rzeczywistość, sprawy społeczne czy polityczne - mówiła przed edycją hiszpańskojęzyczną wiceprezydent Sopotu Joanna Cichocka-Gula.

- Nie wybieramy kraju na ślepo, tylko wykorzystujemy jego doświadczenie do komentowania rzeczywistości - zapewniała wiceprezydent.

Temu służą organizowane podczas festiwalu debaty. Jedna z nich będzie poświęcona aktualności twórczości Alberta Camusa, autora takich powieści jak "Dżuma", "Obcy" czy "Upadek". Udział w niej wezmą Marie-Therese Blondeau i Virginie Lupo (badaczki twórczości Camusa) oraz David Camus, wnuk noblisty, pisarz, dokumentalista i tłumacz. Spotkanie poprowadzi filozof i etyk Maciej Kałuża.

Druga debata poświęcona będzie "Kulturze" Jerzego Giedroycia i relacji między narodami polskim i francuskim w bardzo trudnym dla naszego kraju czasie. Uczestnikami spotkania "Fascynacje i spory. Francja oczami autorów paryskiej Kultury" będą dr Paweł Bem i dr hab. Brigitte Gautier (tłumaczka poezji Zbigniewa Herberta na francuski) i dr hab. Paweł Rodak (profesor na Wydziale Slawistyki na Sorbonne Université oraz dyrektor Centre de civilisation polonaise). Spotkanie poprowadzi Piotr Kieżun, redaktor tygodnika "Kultura Liberalna".

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się 16-19 sierpnia w Sopocie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji