Artykuły

Warszawa. Trzy wielkie rocznice w Teatrze Narodowym

5 marca o godz. 19.00 Teatr Narodowy zaprasza na wyjątkowe wydarzenie poświęcone trzem rocznicom: 50. rocznicy realizacji "Dziadów", 15. rocznicy śmierci Kazimierza Dejmka oraz 10. rocznicy śmierci Gustawa Holoubka.

Impreza upamiętnia trzy rocznice przypadające w sezonie artystycznym 2017/2018. Minęło pięćdziesiąt lat od wystawienia "Dziadów" Adama Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka - (na zdjęciu) - przedstawienia, które wywołało manifestacje patriotyczne na widowni i zostało zdjęte z afisza przez komunistyczne władze, co z kolei doprowadziło do protestów ulicznych i przesilenia politycznego w marcu 1968 roku.

Upływa piętnaście lat od śmierci Kazimierza Dejmka - wybitnego dyrektora Teatru Narodowego, który po aferze "Dziadów" został pozbawiony stanowiska.

6 marca mija dziesięć lat od śmierci Gustawa Holoubka, znakomitego aktora, który w przedstawieniu "Dziadów" grał Gustawa-Konrada, a jego Wielka Improwizacja do dziś uchodzi za kanoniczne wykonanie tego tekstu.

5 marca w Teatrze Narodowym odbędzie się pierwsza prezentacja dźwiękowego zapisu premiery "Dziadów" z roku 1967, zrekonstruowanego cyfrowo przez najwybitniejszych specjalistów w tej dziedzinie.

Uroczysty wieczór poświęcony "Dziadom", Dejmkowi i Holoubkowi poprowadzi Jan Englert, a aktorzy Teatru Narodowego przypomną autentyczne teksty opisujące wydarzenia tamtego czasu.

***

5 marca, godz. 19.00

"...Z POKOLEŃ PÓJDZIE W POKOLENIA..."

50. ROCZNICA "DZIADÓW" KAZIMIERZA DEJMKA

15. ROCZNICA ŚMIERCI KAZIMIERZA DEJMKA

10. ROCZNICA ŚMIERCI GUSTAWA HOLOUBKA

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji