Artykuły

Kraków. Jutro VI Dni Tischnerowskie

Już po raz szósty spotkają się w Krakowie przyjaciele ks. prof. Józefa Tischnera i miłośnicy jego twórczości. Przyjadą m.in. profesorowie Robert Spaemann i Leszek Kołakowski.

VI Dni Tischnerowskie rozpoczną się 10, a zakończą - 13 maja. Do grona ich organizatorów - PWST, PAT, UJ (w tym roku użycza tylko swych sal) i Znak - dołączyły w tym roku Instytut Myśli Józefa Tischnera i Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera.

Tradycyjnie już pierwszego dnia zostanie odprawiona msza święta w intencji Józefa Tischnera (za ołtarzem stanie ks. kard. Stanisław Dziwisz, który patronuje imprezie), a potem w PWST rozpocznie się przegląd filmów o księdzu profesorze ("Śmierć i nieśmiertelność").

Na czwartek zaplanowano wręczenie nagrody miesięcznika i wydawnictwa Znak im. ks. Józefa Tischnera, ufundowanej przez Ergo Hestię (w tym roku otrzymają je: Janina Ochojska-Okońska, Karol Tarnowski i Piotr Kłodkowski) oraz stypendium Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu im. ks. Józefa Tischnera (dostanie go Anna Czuchry). Uroczystości tej będzie towarzyszył koncert zespołu jazzowego New Bone, z którym gościnnie wystąpi niemiecki saksofonista Klaudius Valk. Kolejnymi czwartkowymi atrakcjami będą: wykład z cyklu "Colloquia Tischneriana" (Robert Spaemann będzie mówił o "Dwuznaczności szczęścia") oraz debata w "Jaskini filozofów" (jej temat to "Dobro i piękno", a rozmawiać będą: Jerzy Jarzębski, Krzysztof Michalski, Robert Spaemann, Władysław Stróżewski i Adam Workowski).

Na piątek zaplanowano dwie dyskusje panelowe: "Między relatywizmem a fundamentalizmem" (udział biorą: Agata Bielik-Robson, Tadeusz Gadacz, Jan Andrzej Kłoczowski OP, Andrzej Szahaj i Dobrosław Kot) i "Sumienie w świecie wolności" (rozmawiać mają: Aleksander Bobko, Paweł Bortkiewicz, Joanna Górnicka-Kalinowska, Andrzej Szostek, Marta Pieniążek-Samek i Jarosław Jagiełło) oraz spektakl "Prorok miłosierdzia - rzecz o św. Siostrze Faustynie w piętnastu obrazach".

VI Dni Tischnerowski zakończą się w sobotę majówką na dziedzińcu Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera z udziałem jej studentów i młodzieży ze szkół tischnerowskich (zaplanowano m.in. slam filozoficzny i prawykonanie ich wspólnego hymnu) oraz rozmowa Leszka Kołakowskiego i ks. Adama Bonieckiego "Jeśli Bóg istnieje...", na którą zaprasza "Tygodnik Powszechny".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji