Artykuły

Warszawa. Szczawińska szuka obcokrajowców do spektaklu

Już za kilka tygodni rozpocznie się pierwszy etap prób do nowego spektaklu w reżyserii Weroniki Szczawińskiej pod roboczym tytułem "Lawrence z Arabii". Premiera planowana jest na drugą połowę czerwca w Teatrze Powszechnym.

Spektakl realizowany jest w ramach międzynarodowego projektu "Atlas of Transitions. New geographies for a cross-cultural Europe" (co można przetłumaczyć na polski jako: "Atlas przemian. Nowe geografie dla międzykulturowej Europy"), który opiera się na długofalowej współpracy europejskich instytucji kulturalnych i edukacyjnych (2017-2020). "Atlas of Transitions. New geographies for a cross-cultural Europe" jest finansowany przez program "Kreatywna Europa" Unii Europejskiej.

Do pierwszego etapu prób reżyserka chce zaangażować obcokrajowców - poniżej przesyłamy jej osobiste zaproszenie. Tekst jest dostępny w sześciu wersjach językowych (ukraińskiej, wietnamskiej, arabskiej, rosyjskiej, angielskiej i francuskiej) - patrz link poniżej.

***

Szanowni Państwo,

Nazywam się Weronika Szczawińska i jestem reżyserką teatralną. Poszukuję współpracowników do pracy nad spektaklem, który powstanie w warszawskim Teatrze Powszechnym. Przedstawienie (na razie pod roboczym tytułem "Lawrence z Arabii") będzie dotyczyć doświadczenia migracji, spotkań pomiędzy kulturami, a także roli, jaką w tym wszystkim odgrywa i może odegrać sztuka.

Chciałabym zaprosić do współpracy obcokrajowców, a konkretnie osoby, które znalazły się w Polsce w wyniku trudności, jakie napotkały w swoich krajach rodzinnych lub zostały zmuszone do ich opuszczenia; osoby, które nie czują się jeszcze dobrze zakorzenione w Polsce.

Zainteresowanych chciałabym włączyć do pracy podczas pierwszego, warsztatowego etapu tworzenia przedstawienia. Warsztaty, planowane na marzec 2018, będą spotkaniami w niewielkiej, wielokulturowej grupie. Będziemy rozmawiać o swoich doświadczeniach, wspólnie oglądać filmy, rozmawiać o polskiej kulturze - tak, jak widzą ją uczestnicy warsztatów - oraz o kulturach krajów, z których pochodzą. Materiał wypracowany podczas warsztatów stanie się podstawą scenariusza spektaklu. Praca warsztatowa nie wiąże się z występowaniem na scenie (może wiązać się z udostępnieniem nagranego głosu).

Przewidujemy spotkania dwa razy w tygodniu, maksymalnie sześć godzin dziennie. Szczegółowy harmonogram prac zostanie ustalony w porozumieniu ze wszystkimi uczestnikami.

Osoby zaproszone do pracy warsztatowej otrzymają za swoją pracę wynagrodzenie (po podpisaniu umowy z Teatrem Powszechnym) oraz zostaną umieszczone na liście twórców spektaklu. Warunki konieczne to pełnoletniość i gotowość do regularnego uczestnictwa w spotkaniach roboczych w marcu. Nie jest wymagane żadne doświadczenie w pracy teatralnej czy artystycznej.

Osoby zainteresowane udziałem proszone są o przygotowanie na piśmie:

- bardzo krótkiej autoprezentacji (nie więcej niż pięć zdań)

- bardzo krótkiej odpowiedzi na pytanie: "Co mnie dziwi w Polsce?".

Na zgłoszenia czekam do 19 lutego 2018 r. Zgłoszenia prosimy przesyłać na mail: sekretariat@powszechny.com.

Weronika Szczawińska

Projekt współfinansowany ze środków programu "Kreatywna Europa" Unii Europejskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji