Artykuły

Warszawa-Poznań. Waters i Józefowicz pracują nad "Ça ira"

Legendarny lider grupy Pink Floyd - Roger Waters (na zdjęciu) spotkał się w poniedziałek (8 maja) w Warszawie z realizatorami jego najnowszego projektu artystycznego - plenerowej wersji opery "Ça ira".

Reżyserem i choreografem widowiska, którego prapremiera odbędzie się 7 lipca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, jest Janusz Józefowicz. Premiera pierwszej - koncertowej - wersji "Ça ira" odbyła się w listopadzie ubiegłego roku w Rzymie. Plenerowe widowisko w Polsce będzie kulminacyjnym punktem obchodów 50-lecia wydarzeń czerwcowych 1956 roku w Poznaniu. Odbędzie się ono z udziałem Watersa.

- Długo szukałem właściwej formuły, w której przenikałby się świat muzyki i teatru, opery i cyrku, łączącej możliwości dzisiejszej techniki z tradycyjnymi formami wyrazu artystycznego. Naprzeciw tym oczekiwaniom wyszedł Janusz Józefowicz - mówił Waters.

Józefowicz pracuje od początku roku nad plenerową i teatralną wersją "Ça ira" - prapremiera tej drugiej ma odbyć się w listopadzie w poznańskim Teatrze Wielkim. W produkcji wezmą udział m.in. zespoły muzyczne, baletowe i orkiestra teatru Wielkiego w Poznaniu oraz - gościnnie - London Community Gospel Choir i Poznański Chór Chłopięcy. Konwencja operowa widowiska będzie uzupełniona elementami cyrkowymi, grą światłem i efektami pirotechnicznymi. Autorem scenografii jest Andrzej Woron.

Libretto do "Ça ira" napisał nieżyjący już francuski poeta i dramaturg Etienne Roda-Gil. Dzieło jest inspirowane wydarzeniami Rewolucji Francuskiej, tytuł widowiska pochodzi od tytułu popularnej pieśni rewolucyjnej "Ça ira".

Józefowicz zapowiedział, że jego wersja "Ça ira" będzie "spektaklem o wolności". - Roger Waters podejmuje w tym dziele temat wolności w wielu aspektach. Pyta o jej granice i konsekwencje. Polska to znakomite miejsce do takiej refleksji - ocenił. W jego opinii, Polacy szczególnie wiedzą, co znaczy brak wolności i znają smak jej odzyskania. - Chcemy sprowokować szerszą dyskusję na ten temat - zaznaczył Józefowicz. Prapremierze widowiska towarzyszyć będzie wydanie polskiej wersji płyty "Ça ira" wraz z tłumaczeniem libretta.

Sprzedaż biletów na "Ça ira" trwa od 1 marca. Najtańszy bilet kosztuje 30 zł, najdroższy - 500 zł. Organizatorzy przewidują, że widowisko obejrzy około 14 tys. widzów. Roger Waters pracował nad trzyaktowym dziełem "Ça ira" od 1987 roku. Waters jest również pomysłodawcą i producentem słynnego przedstawienia muzycznego "The Wall in Berlin", które wystawiono w lipcu 1990 roku w zjednoczonym Berlinie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji