Artykuły

Kraków. "Bajzel" - od Barbarzyńców na scenę Ludowego

W ramach Środowej Sceny Studyjnej Teatr Ludowy zaprasza na premierę "Bajzlu" Krzysztofa Czeczota [na zdjęciu], która odbędzie 10 bm. o godz. 19 na Scenie pod Ratuszem.

"Bajzel" to współczesna sztuka opowiadająca o naszej codzienności. Rozpoczyna się jak opowieść o dostatnim, bezpiecznym życiu szczęśliwej rodziny. Główny bohater, Cezary, jest wrażliwym, świetnie wykształconym 30-letnim pracownikiem wielkiej korporacji. Ma piękną, inteligentną dziewczynę, pochodzi z kochającej się rodziny, a rodzice' to ludzie wiecznie młodzi, otwarci na świat i innych. Jest jeszcze siostra, atrakcyjna, pełna pasji młoda kobieta. Wszyscy mieszkają w pięknym domu na peryferiach miasta. Ale pewnego dnia to sielankowe życie ulega diametralnej zmianie. Czy bohaterowie poradzą sobie z zaistniałymi zmianami?

- Ten tekst po raz pierwszy usłyszałem w Szczecinie, podczas czytania współczesnych dramatów w ramach tamtejszego projektu "Inwazja barbarzyńców" - powiedział nam Piotr Jędrzejas, reżyser. - Interesował mnie, bo opowiada o naszej, polskiej współczesności bez cierpiętnictwa, ale z dystansem i z przymrużeniem oka, nawet w sytuacjach dramatycznych. To jest historia młodego człowieka i jego rodziny; nie mając pokory nie umie przyznać się do popełnianych błędów. Uwikłany jest w dobrobyt, od którego nie potrafi się uwolnić. I to właśnie powoduje tytułowy bajzel w jego życiu. Uważam, że jest to jedna z lepiej napisanych sztuk, jakie ostatnio czytałem. A że jej autorem jest młody szczeciński aktor, mający dar obserwacji i umiejętność przekładania konfliktów na dramat sceniczny, stąd też powstały role będące świetnym materiałem dla aktorów.

Autorem scenografii do Bajzlu jest Marcin Chlanda, muzyki Dariusz Puk, a w spektaklu zobaczymy: Krzysztofa Góreckiego, Maję Barełkowską, Marcina Steca, Anetę Wirzinkiewicz i Martę Kiełkowicz.

Premiera 10 bm., godz. 19, Scena pod Ratuszem Teatru Ludowego

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji