Artykuły

Łódź. Para prezydencka odwiedzi Teatr Dom

Andrzej Duda z małżonką odwiedzi w marcu łódzki Teatr Dom. Ich wizyta będzie związana z obchodami 50-lecia wydarzeń Marca '68.

Teatr Dom przygotowuje się do obchodów 50. rocznicy dramatycznych wydarzeń Marca '68. W ich trakcie przypomną sylwetkę Idy Kamińskiej [na zdjęciu], wybitnej aktorki i reżyserki sceny żydowskiej. Wydarzenie to swoim honorowym patronatem objęła para prezydencka Andrzej Duda oraz Agata Kornhauser-Duda.

Para prezydencka odwiedzi Łódź

Oprócz tego, że para prezydencka objęła wydarzenie swoim patronatem, obiecała też pojawić się w Łodzi. Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda wezmą udział w wieczorze wspomnień poświęconym Idzie Kamińskiej. Ten zaplanowano na 11 marca.

Ida Kamińska, współtwórczyni i zarazem gwiazda nowoczesnego teatru jidysz w II Rzeczypospolitej, to - jak podkreślają organizatorzy - postać trochę zapomniana. Kamińska nie zaprzestała pracy artystycznej nawet w czasie wojny i prowadziła teatr pod sowiecką okupacją we Lwowie. Po powrocie do Polski w 1948 roku zaczęła dyrektorować założonemu w Łodzi Teatrowi Żydowskiemu. Pod jej kierownictwem na scenie przy Więckowskiego 15 wystawiono aż 35 premier. W 1955 roku teatr został przeniesiony do Warszawy. Kilka lat później na skutek wydarzeń marcowych Ida Kamińska bezpowrotnie opuściła Polskę.

Podczas spotkania, które swoją obecnością zaszczyci para prezydencka, zaprezentowany zostanie czechosłowacki film "Sklep przy głównej ulicy". Obraz ten, w którym główną rolę zagrała Kamińska, w 1966 roku zdobył Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Była to pierwsza taka nagroda dla produkcji nakręconej w Europie Wschodniej. Wieczór filmowy poprowadzi Mariusz Szczygieł. Oprócz projekcji zaplanowano także spotkanie z Giulią Randone, autorką jedynej biografii Idy Kamińskiej. Głos w nim zabiorą współpracownicy gwiazdy oraz aktorzy Teatru Żydowskiego.

ZOBACZ TAKŻE: Rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. Prezydent Andrzej Duda w Wieluniu. "Dziś nazwalibyśmy to atakiem terrorystycznym"

Żydzi wychowani w komunistycznej Polsce

Wydarzenia poświęcone Idzie Kamińskiej to niejedyne atrakcje przygotowane z myślą o obchodach. 8 marca w Teatrze Dom będzie można obejrzeć spektakl "Życie przecięte" (Andrzej Maria Marczewski). Do jego wyreżyserowania posłużył zbiór rozmów Joanny Wiszniewicz. Historyczka rozmawiała z przedstawicielami pierwszego powojennego pokolenia polskich Żydów, którzy urodzili się i wychowali w realiach komunistycznej Polski. Po wydarzeniach marcowych wyemigrowali z Polski m.in. do USA, Izraela i Danii.

Udział w obydwóch wydarzeniach jest bezpłatny. Organizatorem wydarzeń w Teatrze Dom jest Fundacja Trzeci Wymiar Kultury, Narodowe Centrum Kultury oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce. Wkład w nie ma też klub Tu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji