Artykuły

Poznań. Premiera "Polki" Igora Gorzkowskiego w PTT

"Rok bogów" w PTT zainauguruje 3 lutego premiera spektaklu "Polka" w reżyserii Igora Gorzkowskiego. - Boskie sprawy mogą być bardzo przyziemne - zapewnia choreografka i dyrektor PTT Iwona Pasińska.

Idea rozpoczynającego się właśnie w PTT "Roku bogów" skupiona jest wokół "boskich spraw, postaci i symboliki, w których boskość zjawisk i figur rozumiana jest jako uzus lub aklamacja, uznanie społeczne bądź samouznanie". Na pierwszy ogień idzie Polka. Nadal trwają rozmowy o tym kim i jaka naprawdę jest? Co robi, a czego nie? Na co czeka, co je na śniadanie i o czym marzy? - Jest mi przykro - podczas konferencji prasowej zapowiadającej premierę skomentowała krótko swój stosunek do tematu Iwona Pasińska. - Chcieliśmy przygotować spektakl rozliczeniowy. Tego się spodziewaliśmy. Myśleliśmy, że Polka wypruwa sobie żyły, głośno krzyczy i jest odważna. Ale w trakcie pracy okazało się, że jest inaczej - opowiadała o pierwszej propozycji w programie.

"A siódmego dnia Pan Nasz, stworzyciel wszystkiego, strudzony swoim dziełem wypoczywał. I zdarzyło się, że Pan Nasz przysnął i kiedy spał, melodia mu wpadła przez ucho do głowy i wyjść nie chciała, póki Pan Nasz jej nie nazwie. I rzekł Pan - będzie Polka. I była*"

Reżyserem spektaklu "Polka" jest Igor Gorzkowski, który w ubiegłym roku w PTT zrealizował "Żniwa". Przyznał, że tak samo jak w przypadku poprzedniego tytułu, przyszedł na próby ze szkicem dramaturgicznym. A stronę ruchową spektaklu uzupełnił zespół. - Będzie to kreacja zbiorowa - zapowiedział. Na scenie pojawi się aż siedem bohaterek. - Zderzamy stworzony w literaturze portret Polki idealnej z konkretnymi sytuacjami scenicznymi, które zmieniają nasze postrzeganie kobiety - opowiadał o swojej koncepcji "portretu zwielokrotnionego". - Przeprowadzimy je od momentu urodzin do śmierci. Będziemy obserwować w sytuacjach, momentach, które mogłyby być decydujące dla ich życia - mówił. Zdaniem Pasińskiej natomiast taki zabieg pozwoli również na sportretowanie Polki na tle innych narodowości. - Te często wydawałoby się momenty błahe, okazują się przełomowe w życiu każdej kobiety.

Muzykę do spektaklu skomponował Zbigniew Kozub. Artysta przyznał, że jego muzyczny pomysł na "Polkę" był inny. - Poszedłem na duży kompromis - zdradził. - Zaproponowałem więcej nut, więcej elementów harmonicznych - dodał. Co w takim razie usłyszymy? Na pewno dużo elektroniki oraz polkę, która rozpocznie i zakończy spektakl.

"Polka" rozegra się w skromnej i symbolicznej przestrzeni. - To synteza przestrzeni, w której Polka mogłaby żyć przez ostatnie pięćdziesiąt lat - mówił Andrzej Grabowski, autor scenografii. Rozwiązanie "wyczyszczone z czasu i przestrzeni" zaproponował także Krystian Szymczak, projektant kostiumów.

* fragment tekstu "Polka" Igora Gorzkowskiego

***

"Polka" Polskiego Teatru Tańca

reżyseria i dramaturgia: Igor Gorzkowski

choreografia: Iwona Pasińska

Sala Wielka, CK Zamek

premiera: 3.02, g. 20 i 21.30

bilety: 50 zł (normalny) i 25 zł (ulgowy)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji