Artykuły

Warszawa. "Śmierć Dantona" Buechnera w sobotę w Teatrze Narodowym

Premiera sztuki "Śmierć Dantona" Georga Buechnera odbędzie się w sobotę w Teatrze Narodowym w Warszawie. Według reżyserki spektaklu Barbary Wysockiej, dzieło niemieckiego dramaturga ukazuje egzystencjalną naturę twórców rewolucji.

"Śmierć Dantona" (na zdjęciu próba spektaklu) to debiutancka sztuka Buechnera z 1835 r., która opowiada o wydarzeniach związanych z procesem i śmiercią jednego z organizatorów i przywódców rewolucji francuskiej Georgesa Jacquesa Dantona. Dzieło Buechnera opiera się na zachowanych dokumentach, wśród nich m.in. na stenogramie z procesu Dantona.

Na wtorkowej próbie medialnej reżyserka spektaklu Barbara Wysocka podkreśliła, że "Śmierć Dantona" jest dramatem polityczno-egzystencjalnym, który lokuje tytułowego bohatera w sytuacji granicznej. "Spodziewalibyśmy się tu bardzo radykalnych scen politycznych, natomiast to wcale nie jest tekst o rewolucji francuskiej. Cały ten dramat jest powolnym umieraniem. Danton do pewnego momentu wierzy, że jego pozycja jest tak silna, że właściwie staje się nieśmiertelny. W pewnym momencie dochodzi do wniosku, że śmierć go jednak dopadnie i nie ma środków, by temu zapobiec" - powiedziała.

Jak dodała, niemiecki dramaturg ukazuje rozważania Dantona o życiu, śmierci i wpływie człowieka na rzeczywistość. "Buechner często każe bohaterom mówić w swoim imieniu. To jest też bardzo ciekawe dla widza teatralnego, że można przyjść i zobaczyć, jak w tym wielkim tornado rewolucyjnym i politycznym odnajdują się ci ludzie. Oni też mają prywatną stronę i tematy, które ich gryzą i przed którymi starają się uciekać, z czego czasami wynika siła polityczna. To tak naprawdę pokazuje Buechner, a nie tylko, że rewolucja zjada samą siebie" - stwierdziła Wysocka.

Na scenie pojawią się: Oskar Hamerski, Karol Dziuba, Mateusz Kmiecik, Mateusz Rusin, Przemysław Stippa, Paweł Tołwiński, Kacper Matula, Paweł Paprocki, Kinga Ilgner, Waldemar Kownacki, Wiktoria Gorodeckaja, Michalina Łabacz, Anna Lobedan, Marta Wągrocka i Patrycja Soliman.

Kolejne spektakle odbędą się 4 oraz 6-11 marca.

Barbara Wysocka jest absolwentką Wydziału Aktorskiego i Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. W latach 2004-2014 była aktorką Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Od 2016 r. należy do zespołu aktorskiego warszawskiego Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hubnera. Współtworzy grupę artystyczną Centrala. Jej debiutem reżyserskim była "Klątwa" Wyspiańskiego, przygotowana w 2007 r. w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Wśród jej realizacji znajdują się m.in. "Pijacy" Bohomolca (Narodowy Stary Teatr w Krakowie), "Filoktet" Sofoklesa (Teatr Polski we Wrocławiu), "Juliusz Cezar" Shakespeare'a (Teatr Powszechny w Warszawie).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji