Artykuły

Grzegorz Stachurski: Wspomnienie o aktorze

W latach 80. wyemigrował do Londynu. W Teatrze Nowym grał m.in. w sztuce "Gołoledź" Jeremiego Przybory, "Milczenie" Romana Brandstaettera, "Policji" Sławomira Mrożka. Angażował się także w projekty społeczne. Grzegorz Stachurski zmarł 15 stycznia w Londynie po ciężkiej chorobie.

Grzegorz Stachurski (1950-2018)

W Londynie zmarł Grzegorz Stachurski, aktor Teatru Impresaryjnego ZASP za granicą, Teatru im. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Teatru Komedia w Warszawie oraz Teatru im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku.

Przyszedł do Płocka za dyrekcji Jana Skotnickiego, w sezonie 1977/78 i przez kilka lat zagrał wiele ról. Zadebiutował w "Największej świętości" Iona Druce. Sukces odniósł jako Czeladnik w "Szewcach" Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Skotnickiego. Uznanie widzów zyskała kreacja Starego Marynarza w "Żeglarzu" Szaniawskiego - rola, którą później powtórzył w Londynie. U Szaniawskiego wystąpił także m.in. w "Weselu pana Balzaca" Iwaszkiewicza, "Odprawie posłów greckich" Jana Kochanowskiego, "Słowiku" i "Rzeczy listopadowej" Brylla, "Kwadraturze koła" Kitajewa oraz tytułowej roli w sztuce "Szalony dzień, czyli Wesele Figara" Pierre'a Baumarchaise. Najmłodsza widownia zapamiętała go jako Żołnierza w "Czarodziejskim krzesiwie" według Andersena.

W latach 80. wyemigrował do Londynu. W Teatrze Nowym grał m.in. w sztuce "Gołoledź" Jeremiego Przybory, "Milczenie" Romana Brandstaettera, "Policji" Sławomira Mrożka. Angażował się także w projekty społeczne. Włączył się w prace kierowanego przez Irenę Delmar - prezesa ZASP-u za granicą - Komitetu Honorowego i Organizacyjnego, który doprowadził do wybudowania na warszawskich Powązkach pomnika poświęconego Żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych walczących na wszystkich zachodnich frontach II wojny światowej.

Urodzony we Włocławku aktor powracał do rodzinnego miasta. Na scenie teatru prowadzonego przez Jana Polaka prezentował aktorkę Irenę Delmar, znakomitą wykonawczynię piosenki międzywojnia. Wraz z Delmar, Zbigniewem Grusznicem i Jackiem Jezierzańskim, Grzegorz Stachurski wystąpił także gościnnie w Krakowskim Salonie Poezji. W programie "Bliżej siebie" mówili teksty wielkich twórców emigracji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji