Artykuły

Warszawa. Miśkiewicz powraca do "Sztuki"

W sobotę 6 maja w Teatrze Dramatycznym odbędzie się premiera Sztuki Yasminy Rezy w reżyserii Pawła Miśkiewicza [na zdjęciu], z byłymi aktorami Teatru Polskiego we Wrocławiu, a obecnie stołecznego Teatru Dramatycznego: Krzysztofem Draczem, Henrykiem Niebudkiem i Miłogostem Reczkiem.

Sztuka przedstawia trzech przyjaciół w średnim wieku. Jeden z nich, Serge, pewnego dnia kupił obraz za dwieście tysięcy franków. Jego zdaniem było to białe płótno poprzecinane liniami w różnych odcieniach bieli. Dla Marca nie było w nim nic; po prostu białe na białym. Nie mógł uwierzyć, że przyjaciel wydał na nie tak dużą sumę. Yvan natomiast nie miał zdania, ale skoro Serge, jego przyjaciel, kupił sobie taki obraz, to jemu to nie przeszkadzało.

Z powodu obrazu wieloletnia przyjaźń pęka w szwach. Akademicki spór o nowoczesną i tradycyjną sztukę przeradza się w gigantyczną awanturę między starymi kumplami. Yasmina Reza bierze ten konflikt w komediowy nawias. Sfrustrowani czterdziestolatkowie kłócą się jak dzieci. Kiedy nie starcza im argumentów, w ruch idą pięści, co kończy się slapstickowym nokautem. W końcu emocje opadają, przyjacielskie trio odnajduje wspólny ton. Ale po tej kłótni nic już nie będzie takie jak przedtem. Reza z błahej anegdoty konstruuje opowieść o sztuce, przez którą człowiek staje sam na sam ze swoimi obsesjami.

Yasmina Reza za Sztukę otrzymała m.in. nagrodę Moliera (1995), Evening Standard Award for Best Comedy (1996) i Laurence Olivier Award for Best Comedy (1997).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji