Artykuły

Kraków. Wyspiański i jego szkicowniki

Miłośnikom twórczości jednego z największych polskich artystów Muzeum Narodowe w Krakowie sprawiło ogromną przyjemność. Nakładem Wydawnictwa MNK właśnie ukazały się cztery niezwykłe publikacje: dwa szkicowniki Wyspiańskiego z wypraw w Opoczyńskie oraz Sądeckie, Gorlickie i Grybowskie, a także biografia artysty autorstwa Łukasza Gawła oraz katalog wystawy "Wyspiański".

KOMPENDIUM WIEDZY O STANISŁAWIE WYSPIAŃSKIM

To jedna z najbardziej wyczekiwanych publikacji. Po raz pierwszy w szczegółowym i kompetentnym opracowaniu (Piotra i Tadeusza Łopatkiewiczów) ukazują się dwa tomy szkicowników Stanisława Wyspiańskiego z wypraw i wycieczek naukowo-artystycznych, które artysta odbył w latach 1888-1889. Oryginały szkicowników znajdują się w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Osiem wycieczek

- Bardzo nam zależało, aby ten wyjątkowy materiał dostał odpowiednią oprawę wydawniczą, która będzie także korespondowała ze szkicownikami-brulionami, których używał Wyspiański. Wybraliśmy ekologiczny, kremowy papier, a także ekologiczny karton, przypominający papier czerpany, na okładkę - mówi kierownik Wydawnictwa MNK Sylwester Oruba. Mają się ukazać cztery tomy szkicowników artysty, tom I obejmuje szkice z wyprawy w Opoczyńskie, tom II w Sądeckie, Gorlickie i Grybowskie. W sumie otrzymujemy 428 stron w tym tysiące rysunków i szkiców zabytków: kościołów i innych obiektów architektury drewnianej i murowanej, różnorakich dzieł sztuki. Dzięki tej naukowo-artystycznej inwentaryzacji, którą w latach 1888-1893 podjęli studenci krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych (m.in. Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer), możemy podziwiać szkice także tych dzieł, które w późniejszych latach zaginęły lub nie przetrwały do dzisiejszych czasów. Osiem naukowo-artystycznych wycieczek zorganizowanych dla uczniów Szkoły przez profesora Władysława Łuszczkiewicza pozwoliło młodym twórcom poznać nie tylko interesujące zakątki kraju, utrwalić w opisach i rysunkach to, co najcenniejsze, ale i uchronić unikatowe dzieła sztuki przed zniszczeniem (odkryte średniowieczne rzeźby zasilały zbiory muzeów).

Biografia

Dwie inne książki pozwolą nam bliżej poznać życie i twórczość krakowskiego artysty. Przepięknie wydaną biografię Wyspiańskiego autorstwa zastępcy dyrektora MNK dr. Łukasza Gawła zdobią archiwalne fotografie, reprodukcje obrazów i witraży Wyspiańskiego. "Stanisław Wyspiański. Na chęciach mi nie braknie" to ponad trzystustronicowe kompendium wiedzy o autorze "Wyzwolenia". Autor biografii rozpoczyna swoją opowieść o nim słowami: "Dzisiejsze miejsce Stanisława Wyspiańskiego w dziejach polskiej kultury jest niepodważalne: geniusz o licznych talentach, bez którego nie sposób mówić o historii polskiej literatury, teatru, sztuk plastycznych, dizajnu", a kończy opisem uroczystego konduktu i pogrzebu Wyspiańskiego: "Trumnę umieszczono na specjalnie podwyższonym karawanie ciągniętym przez szóstkę karych koni. Kondukt okrążył Rynek Główny, a następnie ulicą Grodzką skierował się na Wawel, potem w stronę Skałki - towarzyszyło mu bicie dzwonu Zygmunt". 37 rozdziałów książki przybliżających dzieciństwo, młodość, podróże do Paryża, relacje rodzinne, twórczość dramaturgiczną, życie w Krakowie. Anegdoty, fragmenty listów, relacje przyjaciół malarza

Dopełnieniem tych publikacji jest równie starannie wydany 450-stronicowy album "Wyspiański" pod redakcją Danuty Godyń i Magdaleny Laskowskiej. Katalog towarzyszy wystawie pod tym samym tytułem, którą można podziwiać w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie do 20 stycznia 2019 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji