Artykuły

Kraków. Rozpoczyna się X Festiwal Opera Rara

Koncert muzyki operowej pt. "Muzyczna podróż do piekieł z Rameau i Gluckiem" w Centrum Kongresowym ICE - Kraków zainauguruje w czwartek Festiwal Opera Rara 2018. W ciągu miesiąca odbędzie się 14 imprez festiwalowych.

- W tym roku prezentujemy muzykę od końca XVII do XX wieku - każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Festiwal Opera Rara rozwija się, a widać to nawet po liczbach: 14 koncertów, 10 tytułów i aż 4 tygodnie - powiedział rzecznik prasowy Krakowskiego Biura Festiwalowego, Michał Zalewski.

Wg Zalewskiego "przesłaniem festiwalu jest to, że oddziałuje on na wszystkie zmysły". - Wysmakowana muzyka w doskonałych wykonaniach, w czasie karnawału. Nasza propozycja to wyjście poza muzykę - sposób na spędzenie wolnego czasu, uczestnictwo w życiu kulturalnym - dodał.

Koncerty pod hasłem "Opera Rara" odbywały się w Krakowie już od 2009 roku, natomiast w formie festiwalu zaistniały dopiero po raz drugi. Odbywaja się w ICE-Kraków, Teatrze im J. Słowackiego i Filharmonii Krakowskiej. W tym roku sporo uwagi poświęcono repertuarowi wokalnemu i operowemu.

- Opera jest międzynarodową dziedziną sztuki. Jest ona o tyle wartościowa, o ile udaje się ją zakorzenić w lokalnej wrażliwości. Opera zawsze jest wzbogacana o siłę miejsc, w których jest prezentowana i o ludzi, przez których jest wykonywana - dlatego jest tak ciekawa i ekscytująca - powiedział dyrektor naczelny Capelli Cracoviensis i dyrektor Festiwalu Opera Rara, Jan Tomasz Adamus.

Podczas festiwalu wystąpią m.in zespoły: Orkiestra Festiwalowa Kraków i Chór Capelli Cracoviensis, Accademia del Piacere, Accademia del Piacere oraz soliści i dyrygenci, m.in: Joseph Middleton, Christopher Maltman, Evelina Dobraceva, Andrzej Lampert i Michał Dworzyński.

Specyfiką tegorocznej, drugiej edycji festiwalu jest "otwarta scena" - 27 stycznia wystąpią amatorzy, którzy zaśpiewają z towarzyszeniem profesjonalnej orkiestry znane arie operowe. - Chodzi o to, by amatorska pasja do muzyki mogła znaleźć ujście na profesjonalnej scenie; mamy już cały szereg zgłoszeń - powiedział Adamus.

Festiwal Opera Rara zainauguruje czwartkowy koncert muzyki operowej "Muzyczna podróż do piekieł z Rameau i Gluckiem": z ariami skomponowanymi przez Jeana-Philipa Rameau i Christopha Willibalda Glucka, w wykonaniu artystów z Francji: barytona Stephane Degout i orkiestry Pigmalion pod dyrekcją Raphaela Pichona, którzy wystąpią w Centrum Kongresowym ICE - Kraków o 19.

Organizatorami festiwalu są Krakowskie Biuro Festiwalowe i Capella Cracoviensis. Impreza zakończy się 13 lutego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji