Artykuły

Gdańsk. Teatr dla dorosłych w Oliwskim Ratuszu Kultury

Oliwski Ratusz Kultury nie zwalnia tempa od września, kiedy oficjalnie nastąpiło jego otwarcie, i Nowy Rok zaczął bardzo pracowicie. Wystawy, koncerty, warsztaty i teatr - dla dzieci i dorosłych. Już 27 stycznia w spektakularnym "Performerze" wystąpi Bartosz Martyna.

W najbliższym kwartale na scenie monodramicznej dla dorosłych będzie można zobaczyć spektakle spoza Trójmiasta, nagradzane w różnych konkursach i na przeglądach.

27 stycznia wystąpi Bartosz Martyna w spektakularnym "Performerze" (na zdjęciu). Kim jest performer? Czym jest performans? Te dwa pytania funkcjonują w świadomości "przeciętnego zjadacza chleba" obok pytań: "jak żyć?" lub "czym jest prawda?". Koegzystują, rzecz jasna, w pewnym od siebie dystansie, wszak konieczne jest posiadanie priorytetów. Nadszedł czas by ponownie zadać pytania o performans i performera - i tak oto padną ze sceny wpisane w pełni autorski monodram zatytułowany Performer. Jak na niedoszłego filozofa przystało, postawienie ich przez autora, nie daje gwarancji uzyskania jednoznacznej odpowiedzi. Na scenie gościnnie pojawi się performer, gwiazda światowego formatu - Otto Skrävlare.

Bartosz Martyna - doktor sztuki, absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Wcześniej studiował na MISH (Uniwersytet Śląski w Katowicach). Debiutował w 2009 roku rolą Ludwika XIV u boku Ignacego Gogolewskiego ("Diabeł w purpurze"). W 2013 roku debiutuje w filmie "Kanadyjskie sukienki", u boku Anny Seniuk. W Warszawskim Teatrze Tańca sprawuje wiele funkcji - dramaturga, konsultanta aktorstwa, wykonawcy oraz reżysera. Scenarzysta, reżyser i wykonawca autorskiego solo aktorskiego "Performer". Laureat nagród i wyróżnień. Współpracował m.in. z: Teatrem Dramatycznym w Warszawie, Nowym Teatrem w Warszawie, Warszawską Operą Kameralną, Theater der Künste (Zürich). Od roku 2009 pracuje przy wielu produkcjach jako aktor dubbingowy i lektor. Jako pedagog współpracuje z: Akademią Teatralną w Warszawie , Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz z Kolegium Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego.

Scenariusz, reżyseria, wykonanie: Bartosz Martyna

Choreografia i współpraca - Aleksandra Dziurosz

Muzyka - Aleksandra Bilińska, Aldona Nawrocka, Marek Kacprzak, Fryderyk Chopin (fragm.)

W spektaklu wykorzystano utwór Konstantego I. Gałczyńskiego "Xymena"

***

O kobietach opowiadać będzie 24 lutego Iga Jambor-Skupniewicz w monodramie "Mamusiu, co to za ptaszek". Bohaterka monodramu - matka dwójki dzieci, w bajkowy, bardzo literacki sposób wprowadza nas w świat skomplikowanych relacji matki z dziećmi i matki z samą sobą, jako kobietą, która nagle musi odnaleźć się w 2 różnych konfiguracjach i "wymiarach" życiowych. Otrzymując list z zagranicy, z propozycją wyjazdu na dłuższy czas, nęcona możliwością zrobienia kariery, staje przed dylematem...

"Mamusiu, co to za ptaszek" to historia Marty, kobiety, która świadomie podeszła do macierzyństwa, a pragnienie realizacji siebie w życiu zawodowym odłożyła na plan dalszy. Pewnego dnia marzenia jednak do niej wracają. W tym dniu, kiedy każda decyzja jest zła i każda dobra, Marta podejmuje się trudu podjęcia tej właściwej - tak w skrócie wygląda fabuła monodramu. Która decyzja w obliczu tego, że może ona diametralnie odmienić życie jej i jej bliskich, jest słuszna? Spektakl nie daje jasnej odpowiedzi, ale prowokuje do tego, żeby zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad tym problemem.

Spektakl znakomicie porusza dusze wszystkich kobiet, które będąc matkami ciągle stają przed pytaniami codzienności o drogę w ich życiu podzieloną między pracę i pasje, które realizują, a dzieci, które kochają i wychowują. Iga Jambor Skupniewicz zachwyca subtelnością przekazu, wrażliwością, lekkim tonem i dowcipem. Teatr przedmiotu, cieni, nastrojowa muzyka, prowadzą widza od śmiechu po zadumę.

Iga Jambor-Skupniewicz - aktorka, reżyser, instruktorka teatralna. Absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Założycielka Teatru Agrafka i Teatru Alelale. Na co dzień współpracuje z bydgoskim Teatrem Lalek Buratino i Teatrem "Afisz" z Torunia oraz realizuje własne projekty artystyczne.

Wykonawca: Iga Jambor-Skupniewicz, Chełmno

Scenariusz: Karolina Kasprzak

Reżyseria: Krystian Wieczyński

Opracowanie muzyczne: Przemysław Śledź

***

Wiosna będzie pod znakiem Marcina Zarzecznego. 24 marca aktor zaprezentuje autorskie "Zwierzenia bezrobotnego aktora, czyli komedię życiową na jednego aktora, najlepiej bezrobotnego" - monodram, który wzrusza, inspiruje, zadaje pytanie każdemu widzowi o jego własne marzenia.

Spektakl, który odniósł ogromny sukces w kraju (w Polsce wystąpił w ponad 40 miastach) i rozpoczął karierę międzynarodową. W sumie blisko 100 wystawień: prapremiera wersji anglojęzycznej miała miejsce w Teatrze Narodowym w Reykjaviku na Islandii, odwiedził Teheran, Erlangen/Niemcy, gdzie zdobył nagrodę Koprodukzionspreis, oraz Mumbaj, otrzymał również zaproszenie na Festiwal Teatralny EAST w Wenezueli. Wspaniałe recenzje, maile i telefony od widzów, ich zainteresowanie dalszymi losami Bezrobotnego Aktora sprawiły, że możecie zobaczyć Marcina Zarzecznego w Oliwskim Ratuszu Kultury.

Marcin Zarzeczny - aktor, teatrolog, absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie, Państwowego Studium Aktorskiego w Olsztynie oraz Studium Muzycznego. Współpracował z teatrami: Polskim w Szczecinie, Jaracza w Olsztynie, Dramatycznym w Wałbrzychu, Ludowym w Krakowie oraz warszawskimi: Na Woli, Wytwórnia i Komedia. Obecnie współpracuje z Agencją Artystyczną Jerzy Bończak Komedie, Teatrem Drugą Strefą oraz lubelską Sceną In Vitro. Zdobywca nagród aktorskich w Lublinie, Gdańsku, Częstochowie i Albanii.

***

Bilety: 25 zł, w dniu spektaklu 30 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji