Artykuły

Warszawa. Złoty Jubileusz Jitki Stokalskiej

Zasłużona dla wielu polskich teatrów reżyserka, pochodząca z Czech Jitka Stokalska, obchodziła w 2017 r. jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.

Jeszcze w czasie studiów na Wydziale Reżyserii Dramatu Wyższej Szkoły Teatralnej w Pradze przyjechała na staż do Teatru Narodowego w Warszawie, którym kierował wówczas Kazimierz Dejmek. Wybrała warszawski Narodowy ze względu na Dejmka, którego spektakle znała. Wkrótce została jego asystentką. Pracowała m.in. przy realizacji pamiętnych "Dziadów". Po dymisji Dejmka w odruchu solidarności odeszła z Narodowego.

Reżyserowała w teatrach dramatycznych i operowych w wielu miastach Polski. Najmocniej związała się z Warszawską Operą Kameralną, z którą współpracuje od 1973 r. Zrealizowała w WOK ponad 50 premier, od Haendla i Mozarta po kompozytorów współczesnych. Tutaj wyreżyserowała zrekonstruowaną, pierwotną wersję "Jenufy" rodaka Leośa Janecka. Od ponad 20 lat uczy aktorstwa operowego w warszawskim Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

Podczas Jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej Jitki Stokalskiej, uroczyście obchodzonego w Warszawskiej Operze Kameralnej, publiczność zobaczyła "Don Pasquale" G. Donizettiego, którym Jubilatka zadebiutowała na scenie WOK oraz "Kopciuszka" i "Cyrulika sewilskiego" G. Rossiniego. Kierownictwo muzyczne w "Don Pasquale" sprawował Andrzej Straszyński, a w pozostałych operach Jose Maria Florencio. Don Pasquale kreował Dariusz Machej, który wyróżniał się z męskiej obsady w każdym przedstawieniu. Był także doskonałym Don Magnifico w "Kopciuszku" i świetnym doktorem Bartolo w "Cyruliku sewilskim". Wśród pań brylowały Katarzyna Szymkowiak jako Kopciuszek, Edyta Piasecka w roli Rozyny w "Cyruliku" i Elżbieta Wróblewska, która na zmianę z wymienionymi śpiewaczkami wykonywała partie Kopciuszka i Rozyny.

Jitka Stokalska była obecna na wszystkich spektaklach. Po przedstawieniach śpiewacy zapraszali ją na scenę, a publiczność każdego wieczoru dziękowała jej burzą oklasków. W czasie jubileuszowego festiwalu Stokalska została odznaczona medalem Pro Masovia. Był tort, toast i gromko odśpiewane "Sto lat". Gratulacje i podziękowania nie miały końca. Życzenia nowych spektakli niebawem się spełnią. W styczniu 2018 r. Jitka Stokalska wyreżyseruje w Teatrze WOK "Turka w Italii" Rossiniego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji