Artykuły

Londyn. Zmarł Grzegorz Stachurski

Wczoraj po ciężkiej chorobie zmarł Grzegorz Stachurski. Aktor Teatru im. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Teatru im. Szaniawskiego w Płocku, Teatru Komedia w Warszawie. Od 1985 roku związany ze sceną ZASP-u w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie.

Grzegorz Stachurski

1.04.1950 Włocławek - 15.01. 2018 Londyn

Zmarł w Londynie po długiej i ciężkiej chorobie.

Aktor, scenarzysta i scenograf, od 1985 roku związany z Teatrem Polskim ZASP w Londynie. Jego pierwszą rolą na emigracji był Stary Marynarz w "Żeglarzu" Jerzego Szaniawskiego. Za tę rolę otrzymał nagrodę z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w 1980 roku, kiedy był jeszcze aktorem Teatru im. Szaniawskiego w Płocku. Brał udział w wielu spektaklach teatru w POSKu, w widowiskach okolicznościowych oraz wieczorach artystycznych na emigracyjnych scenach w Londynie. Pisał scenariusze i organizował imprezy artystyczne. Miał olbrzymi szacunek dla emigracji wojennej. Wspierał działania związane z upamiętnianiem żołnierzy generała Andersa i niepodległościowych wysiłków przedstawicieli emigracji polskiej. Angażował się w działania podkreślające dorobek emigracji. "Jakoś muszę spłacać swój osobisty historyczny dług tym cudownym walecznym ludziom - to mój obowiązek! - mówił.

Współpracował z Ireną Delmar, ostatnim prezesem ZASP-u za granicą, w przygotowaniu i realizacji wielu projektów, jak np. zbiórka funduszy i budowa pomnika "Dla Nich", poświęconego Żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i odsłoniętego w 2012 na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Na zdjęciu: Grzegorz Stachurski w "Żeglarzu", Teatr im. Szaniawskiego, Płock, 1980.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji