Artykuły

Bielsko-Biała. Prozę Etgara Kereta wystawi na małej scenie Teatr Polski

Spektakl "Tęskniąc" na podstawie prozy Etgara Kereta i fragmentu twórczości Damiana Dąbka w adaptacji i reżyserii Krzysztofa Popiołka wystawi na małej scenie Teatr Polski w Bielsku-Białej - podał w piątek impresariat sceny. Premiera odbędzie się 19 stycznia.

- Keret jest mistrzem krótkiej formy, a zbiór opowiadań "Tęskniąc za Kissingerem" to jeden z najbardziej znanych utworów jego autorstwa. Pisarz tworzy migotliwe, fragmentaryczne, często tragikomiczne scenki, które składają się na niesamowitą wizję jego świata. Krzysztof Popiołek na podstawie tych opowiadań stworzył adaptację, dzięki której widz będzie mógł poznać tę wyjątkową rzeczywistość w teatrze - powiedział Piotr Ryncarz z bielskiego teatru.

Bohaterami spektaklu są ludzie w tym samym wieku. Każdy ma 39 lat. Wszyscy patrzą wstecz, by zadać sobie pytanie: dlaczego nie jesteśmy już szczęśliwi?. "Powracają do wspomnień z radosnego dzieciństwa, poszukując punktu granicznego, punktu pęknięcia, w którym szczęście zaczęło umierać. W przeszłości szukają ratunku, ukojenia dla dzisiejszych cierpień, rozwiązania męczących ich problemów - wyjaśnił Ryncarz.

- Spektakl to jednak nie tylko sentymentalna podróż w przeszłość, ale przede wszystkim absurdalny kolaż ludzkich zachowań, które zaskoczą niejednego widza - dodał.

Widzowie zobaczą na scenie Jagodę Krzywicką, Tomasza Lorka, Sławomira Miskę, Rafała Sawickiego oraz Pawła Wolsztyńskiego.

Premiera jest pokłosiem konkursu na debiut sceniczny "Świeża krew", który zorganizował Teatr Polski.

Keret jest izraelskim pisarzem, dziennikarzem, scenarzystą i wykładowcą w szkole filmowej w Tel Awiwie. Urodził się w 1967 r. Jego utwory posłużyły za podstawę do ok. 50 filmów.

Bielski teatr powstał w 1890 r. Pierwszą premierą był szekspirowski "Sen nocy letniej". Do końca II wojny działał jako zawodowa scena niemiecka. Rok 1945 zapoczątkował polską historię tego miejsca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji