Artykuły

Kraków. Rekordowa liczba odwiedzających wystawę "Wyspiański"

Już 21 tys. widzów obejrzało wystawę "Wyspiański", otwartą miesiąc temu w Muzeum Narodowym w Krakowie. Powodem takiej frekwencji jest chyba fakt, że dzieła Wyspiańskiego nie były pokazywane od tak wielu lat - powiedziała PAP kuratorka Magdalena Laskowska.

Wystawę prezentującą pełną kolekcję dzieł Stanisława Wyspiańskiego, otwarto 28 listopada 2017 r. w gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie.

- Powodem tak dużej frekwencji jest chyba sam Wyspiański i jego dzieła, nie pokazywane tu od tak wielu już lat. Prezentujemy blisko połowę ze wszystkiego, co mamy w naszych zbiorach - to znaczy blisko 500 eksponatów - powiedziała PAP współautorka i współkuratorka wystawy w MNK, Magdalena Laskowska. - Jest to cała spuścizna artysty - m.in. jego dekoracje malarskie do kościoła oo. Franciszkanów i pełen zespół kartonów witrażowych do okien kościoła Franciszkanów i katedry oraz grupy jego dzieł malarskich - pejzaże i portrety - dodała.

Stanisław Wyspiański - artysta związany z Krakowem, działał jako malarz, rysownik, grafik, a także poeta, dramatopisarz, scenograf i reformator teatru. Jeszcze za swego życia podarował Muzeum pastelowe arcydzieła: projekty witraży do okien katedry krakowskiej.

Najliczniejszą grupą dzieł Wyspiańskiego jest zbiór jego rysunków ołówkiem, tuszem, węglem - m.in. szkice z czasów szkolnych, projekty scenograficzne i typograficzne. Na wystawie prezentowane są również prace z innych dziedzin: rzemiosło artystyczne, rzeźba, grafika oraz książka artystyczna.

Żadna z podobnych wystaw nie zgromadziła w Krakowie tylu zwiedzających. Dla przykładu: Wystawa "Turner. Malarz żywiołów" (z roku 2011 - zgromadziła 67 tys. widzów), "Olga Boznańska" (2014/15 r. - 56 tys.), "Skarby korony hiszpańskiej" (2011 r. - 47 tys. widzów) i "Stanley Kubrick" (2014 r. - 43,5 tys.) Największą publiczność w historii Muzeum Narodowego w Krakowie - 141 tys. osób - miała jak dotąd zorganizowana w 2001 r. wystawa "Od Moneta do Gauguina. Impresjoniści i postimpresjoniści z Musee d'Orsay w Paryżu", która trwała niecałe dwa miesiące.

- Oprócz szkół, odwiedzających wystawę w tygodniu - w weekendy widać pełny przekrój wiekowy, całe rodziny i indywidualni zwiedzający, wśród których jest sporo turystów. W okresie między świętami, w kolejce do kasy trzeba odstać około pół godziny - powiedziała PAP Laskowska.

Aby uniknąć długiego stania w kolejkach do kas, organizatorzy zachęcają do zakupu biletów wstępu za pośrednictwem strony: bilety.mnk.pl

Wystawa prezentująca pełną kolekcję dzieł Stanisława Wyspiańskiego (1869-1907), zgromadzonych w MNK będzie czynna do 20 stycznia 2019 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji