Artykuły

Kraków. Rodzina Malików od czterech pokoleń buduje szopki i wystawia jasełka

Krakowska rodzina Malików od czterech pokoleń buduje szopki krakowskie i wystawia własne przedstawienia jasełek. W sobotę wieczorem przedstawiciele rodu pokażą tegoroczną inscenizację. Będzie można ją obejrzeć także w drugi dzień Bożego Narodzenia i w styczniu.

Przedstawienia odbędą się w Celestacie - oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Jak poinformowała PAP Cecylia Malik, scenerią dla rodzinnych jasełek będzie 2-metrowa szopka krakowska, zbudowana przez nią i mamę Annę w 2000 r., na wzór szopki, autorstwa dziadka Walentego Malika, który zapoczątkował rodzinną tradycję szopkarską.

Szopka ta została zakupiona przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa do zbiorów. Na co dzień jest prezentowana w sali edukacyjnej w Pałacu Krzysztofory.

Kukiełkowy spektakl dla małych i dużych trwa ok. godziny. W tym roku szopkę przedstawiają: Rozalia Malik, Andrzej Malik, Anna Malik, Cecylia Malik, a także dzieci: Anielka i Adaś. W szopce występują: Śmierć, Diabeł, Żyd, Król Herod, Anioł, Pan Twardowski, Marszałek, Krakowiacy i Górale, Trzej Królowie, Żydóweczka i Dziad. Autorką kukiełek jest rzeźbiarka Anna Malik.

Przedstawieniu towarzyszą grane i śpiewane na żywo kolędy i pastorałki, znane i te zapomniane. Śpiewa Rozalia Malik i Andrzej Malik - wnuki sławnego Włodzimierza Malika, szopkarza z krakowskiego Zwierzyńca.

Jak zdradziła Cecylia Malik, w tym roku nowością w inscenizacji będzie dołożona scena, w której występuje czarownicą z maselnicą.

Przedstawiciele rodu przypominają, że szopkarsko - jasełkowa tradycja rodziny Malików sięga już czterech pokoleń. Pradziadek Walenty Malik, jego syn Włodzimierz, z całymi rodzinami odgrywali malowniczy spektakl oparty na "Betlejem Polskim", rozbrzmiewający kolędami, grany w pięknych szopkach krakowskich, których byli twórcami. Rodzinie do dziś udało się zachować tę tradycję.

Krakowska szopka znacznie różni się od betlejemskich stajenek. Musi być budowlą wieżową i zawierać charakterystyczne dla architektury Krakowa detale. Najczęściej szopki są budowane na wzór krakowskich kościołów. Szopkarze chętnie odtwarzają fronton Bazyliki Mariackiej oraz wieże i kopuły katedry na Wawelu. Oprócz Świętej Rodziny tradycyjnymi bohaterami krakowskich szopek są: Lajkonik, Smok Wawelski, hejnalista, krakowiacy.

Tradycja szopki krakowskiej wywodzi się z jasełek, które organizowano w okresie Bożego Narodzenia w kościołach. Najstarsze figurki jasełkowe przechowywane w Krakowie pochodzą z XIV w. i znajdują się w kościele św. Andrzeja. Do końca XIX wieku wyrobem szopek zajmowali się murarze z krakowskich przedmieść. W czasie świąt chodzili oni z szopkami po domach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji