Artykuły

Warszawa. Prof. Zbigniew Majchrowski zwycięzcą trzeciej edycji Konkursu Wydawniczego

Jury III edycji Konkursu Wydawniczego wyłoniło projekt prof. Zbigniewa Majchrowskiego "Dziady, tak jak były grane w teatrze polskim na progu XXI wieku (1998-2018)". Publikacja zostanie sfinansowana i wydana przez Instytut w serii Nowa Biblioteka Instytutu Teatralnego.

Po rozpatrzeniu zgłoszeń nadesłanych na Konkurs Wydawniczy komisja w składzie Agata Adamiecka-Sitek, Dorota Buchwald i Dariusz Kosiński zdecydowała o wyborze projektu "Dziady, tak jak były grane w teatrze polskim na progu XXI wieku (1998-2018)", zgłoszonego przez prof. Zbigniewa Majchrowskiego. Pierwszą część projektu stanowić będzie cykl otwartych wykładów realizowany w Instytucie w sezonie 2018/2019, zaś jego ostatecznym efektem będzie książka opublikowana w serii Nowa Biblioteka Instytutu Teatralnego.

Celem Konkursu Wydawniczego IT jest wspieranie rozwoju rodzimej refleksji poświęconej sztuce scenicznej, w tym w szczególności teatrowi polskiemu, a także przedstawieniom kulturowym i performansom poprzez wydawanie oryginalnych, niepublikowanych wcześniej rozpraw i monografii. W regulaminie zapowiedziano, że Instytut będzie wspierał w szczególności te projekty, które podejmują problematykę teatru polskiego w szerszym kontekście badania kultury, rozpoznając rozmaite funkcje, jakie spełnia on wobec wspólnoty kulturowej. Ze szczególnym zainteresowaniem spotkają się propozycje, w których teatr traktowany jest jako medium spraw publicznych, mechanizmów wyłaniania i przepracowywania tożsamości i świadomości zbiorowej, ujawniania afektów decydujących o dynamice kultury i życia zbiorowego.

W pierwszej edycji Konkursu rozpisanej w 2014 roku zwyciężyły dwa projekty - Doroty Sajewskiej i Łucji Iwanczewskiej. Projekt Doroty Sajewskiej zaowocował pierwszą pozycją wydaną w serii Nowa Biblioteka Instytutu Teatralnego, czyli monografią "Nekroperformans. Kulturowa rekonstrukcja teatru Wielkiej Wojny" (2016), która w tym roku otrzymała Nagrodę im. Profesora Tadeusza Kotarbińskiego. Od października 2016 do lutego 2017 w Instytucie Teatralnym odbywał się cykl wykładów Łucji Iwanczewskiej zatytułowany "Partycypacje, emancypacje, transformacje. Teatr intelektualnej wspólnoty", w których autorka prezentowała założenia książki zaplanowanej jako kolejny tom serii. W październiku 2017 roku rozpoczął się cykl wykładów Marcina Kościelniaka, zwycięzcy drugiej edycji Konkursu, który zapowiada kolejną książkę przygotowywaną w serii Nowa Biblioteka Instytutu Teatralnego: "Egoiści. Kultura Zrzuty i trzecia droga w kulturze polskiej lat 80.".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji