Artykuły

Bytom. Karnawałowa premiera w Operze Śląskiej

Bytomski Teatr zakończy rok operetką Imre Kálmána - "Księżniczka czardasza". Premierowy spektakl odbędzie się 29 grudnia 2017 r. o godz. 18.00. Kolejne m.in. w Sylwestra i Nowy Rok

. Reżyserem spektaklu jest młoda artystka Pia Partum, która ma już na swoim koncie kilkanaście operowych i dramatycznych inscenizacji wysoko ocenianych przez publiczność i krytyków. Kierownictwo muzyczne objął jeden z najzdolniejszych młodych polskich dyrygentów - Rafał Kłoczko. W spektaklu wykorzystane będą wizualizacje autorstwa filmowca Wojciecha Pusia.

- W naszej interpretacji chciałabym skupić się na oddaniu pełnej melancholii i uroku miłosnej historii z nieco gorzkim happy endem - podkreśla reżyserka, Pia Partum. Chciałabym ukazać fabułę w entourage'u aluzji do minionej epoki lat 20 ubiegłego stulecia - niezwykle efektownych wizualnie czasów (zbieżnych przy tym z czasem powstania libretta) jeśli chodzi o modę. Jednocześnie na tyle odległych, że przedstawiana historia nabierze posmaku dawno minionej świetności, wspomnienia czegoś, co bezpowrotnie minęło. Bezpowrotnie minionej elegancji i dawnej galanterii.... Mam nadzieję, że uda nam się stworzyć spektakl wizualnie efektowny, w nastroju momentami śmieszny, ale też melancholijny i sentymentalny - dodaje reżyserka.

"Księżniczka czardasza" to jeden z najbardziej lubianych tytułów operetkowych, który zawsze cieszył się niesłabnącym powodzeniem bytomskiej publiczności. Wierzymy, że Melomanom brakowało go w repertuarze, bo historię Edwina, który zakochuje się w gwieździe Variete - Sylvii, można oglądać i słuchać bez końca. To największy sukces Kálmána, a jednocześnie jedno z najwybitniejszych dzieł nowszej operetki wiedeńskiej. Mnóstwu tu lubianych i pięknych melodii: słynny czardasz Sylvii oraz duety "W rytm walczyka serce śpiewa", "Artystki z Variete" czy "Choć na świecie dziewcząt mnóstwo".

Dzieła operetkowe w Polsce niesłusznie uznawane są za niższą sztukę od opery, a inwencji melodycznej, często bardzo barwnej, przemyślanej instrumentacji, czy poruszających historii miłosnych mogłoby pozazdrościć wiele innych dzieł - zapewnia kierownik muzyczny, Rafał Kłoczko. "Księżniczka czardasza" to przepiękna operetka ze świetnie skonstruowaną dramaturgią i muzyką oddającą doskonale uczucia bohaterów. Stosowanie motywów przewodnich spaja partyturę i pozwala odbiorcy lepiej śledzić losy bohaterów. Wraz z reżyserką skupiliśmy się na melodramatycznych elementach tego dzieła, aby stworzyć historię prawdziwą i poruszającą, gdzie każde słowo współgra z muzyką - dodaje dyrygent.

Przed nami ciekawe widowisko operetkowe, które znakomicie wprowadzi widzów melomanów w nastrój karnawału. Na przedstawienia zapraszamy 29, 30 i 31 grudnia 2017 r., 1, 4, 5, 7, i 20 stycznia oraz 8 i 10 lutego 2018 r. w Operze Śląskiej w Bytomiu, a także 15 stycznia 2018 r. w Teatrze Śląskim w Katowicach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji