Artykuły

Warszawa. Premiera spektaklu dla jednego widza w ST

Studium Teatralne zaprasza 15 grudnia na premierę spektaklu "1923.webcam" w wykonaniu TukaWach (Magdalena Tuka i Anita Wach). "1923.webcam" to Teatr jako Sieć (the Web), Sieć jako Teatr.

Jako duet TukaWach postanowiłyśmy potraktować fakt braku fizycznego miejsca do pracy twórczej jako wyzwanie i przenieść swój kolejny projekt "1923.webcam" w przestrzeń wirtualną. Paradoksalnie w tym nowym, nieznanym przedsięwzięciu pomaga nam dwójka tancerzy sprzed niemalże 100 lat.

Anita Berber i Sebastian Droste nie byli tymi, którzy znaleźli się w podręcznikach z historii tańca współczesnego, jednak ich radykalne życie i twórczość otworzyło nas na kompletnie nową formę poszukiwań, ponieważ pragniemy, aby szeroko pojęta eksploracja twórcza i ryzyko za tym idące była charakterystyką naszej współpracy.

"1923.webcam" NIE jest pokazem stworzonym na scenę i transmitowanym online, ale oryginalną pracą Live Art powstałą specjalnie dla Sieci (Web), gdzie browser (przeglądarka) jest sceną, a widownia... tobą.

"Tańce występku, zgrozy i ekstazy" to wieczór taneczny prezetowany w Berlinie w latach dwudziestych zeszłego wieku autorstwa Berber i Droste. Stanowi on naszą choreograficzną dramaturgię w formie serii tańców/poematów solowych i duetów transmitowanych na żywo przy pomocy kamerki internetowej.

Intymnemu spotkaniu online (jeden widz) towarzyszą przetworzone sample od Beethovena do Spoliansky'ego oraz dźwięki modemu 56k.

"1923.webcam" jest: online, czasie rzeczywistym, futurystyczną, staroświecką, anachroniczną subwersją współczesnego, internetowego przemysłu erotycznego i Nacktkultur okresu międzywojennego.

Dla Studium Teatralnego otwieramy "1923.webcam" przed jego oficjalną publikacją w internecie w 2018 roku, z możliwością podejrzenia jak dziewczyny pracują 'na kamerkach'.

***

TukaWach - duet powstał w 2013 roku tworzony przez Magdalenę Tuka i Anitę Wach, performerki o doświadczeniu teatralnym i tanecznym. Poprzez łączenie ze sobą nowego dramatu, tańca współczesnego i eksperymentów z multimediami może być sytuowany w nurcie teatru postdramatycznego. Fabuła nie jest traktowana jako przyczynowo-skutkowy układ zdarzeń, a otwarta na dekonstrukcję i fragmentaryczność. Fikcja wykorzystywana jest do próby konfrontacji ze sceną, z widzem, z materiałem pochodzącym ze źródeł osobistych. Narracja stanowi konieczność formy, która jednocześnie, nieustanie poddawana jest doświadczeniom i eksploracji, zwracając szczególną uwagę na autonomię performera. Tak więc spektakl jest wynikiem wkładu zarazem wspólnego jak i indywidualnego.

***

15 grudnia 2017, godz. 18:00 - 00:00 [premiera]

16 grudnia 2017, godz. 17:00 - 02:00

Studium Teatralne, ul. Lubelska 30/32, II podwórko, I klatka po lewej strony

Spektakl dla jednego widza, odbędzie się co pół godziny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji