Artykuły

Warszawa. Wystawa poświęcona Janowi Wilkowskiemu w Lalce

Od 16 grudnia 2017 do połowy lutego w Teatrze Lalka będzie można oglądać wystawę archiwalnych zdjęć i lalek autorstwa Jana Wilkowskiego. Wystawie towarzyszyć będzie dokumentalny film Marii Nockowskiej oraz wydawnictwo okolicznościowe. Wstęp na wystawę jest wolny.

W związku z przypadającą w grudniu tego roku dwudziestą rocznicą śmierci Jana Wilkowskiego - reżysera, inscenizatora, lalkarza, wieloletniego kierownika artystycznego Teatru Lalka, autora scenariuszy teatralnych i telewizyjnych, pragniemy przypomnieć sylwetkę wybitnego artysty.

Otwarcie wystawy: Dyrektor Jarosław Kilian

16 grudnia o godz. 16.00 - zapraszamy na wernisaż. Mamy nadzieję, że wystawa przybliży Widzom dzieło Jana Wilkowskiego, łączącego po mistrzowsku język metafory, umowności i skrótu z umiejętnością opowiadania o tajemnicach współczesnego świata - jego pięknie i złożoności.

Jan Wilkowski (1921-1997)

Absolwent Szkoły Dramatycznej Teatru Lalek Janiny Kilian-Stanisławskiej, zadebiutował w jej przedstawieniu Pani Twardowska rolą Mefista w Teatrze Niebieskie Migdały (przemianowanym później na Teatr Lalka).

Od 1952 do 1969 roku pełnił funkcję kierownika artystycznego Lalki. W tym czasie powstały jego słynne, nagradzane na międzynarodowych festiwalach przedstawienia, m.in.: Wielki Iwan (1954), Guignol w tarapatach (1956), Zaczarowany fortepian (1957) O Zwyrtale Muzykancie, czyli jak się góral dostał do nieba (1958), Tygrys Pietrek (1962), My i krasnoludki (1967). Wszystkie zrealizowane we współpracy ze scenografem, Adamem Kilianem.

O "malowanym na szkle" Zwyrtale muzykancie, uznanym za "najlepsze przedstawienie w dziejach światowego lalkarstwa", które wyznaczyło na kolejne lata kierunek rozwoju polskiego i europejskiego teatru lalkowego, tak wypowiadał się Henryk Jurkowski: "Było to najwybitniejsze przedstawienie Wilkowskiego i Kiliana. Odkrywało ono dla teatru lalek góralski folklor w kształcie niezwykle teatralnym, lalce zaś przywracało jej byt. plastyczny, wywodziło ją bowiem z ludowej sztuki figuratywnej. Dokumentowało nową drogę teatru polskiego".

W latach 60. i 70. Jan Wilkowski tworzył telewizyjny teatr lalkowy dla szerokiej publiczności, reżyserując m.in.: Zaklętego rumaka (1966), Kalosze szczęścia (1967), także ze scenografią Adama Kiliana oraz telewizyjne seriale (Teatrzyk w koszu, Ula z I B).

W 1974 roku był współzałożycielem białostockiego Wydziału Lalkarskiego PWST w Warszawie, gdzie w latach 1974-1980 pełnił funkcję dziekana oraz wykładał na nowo powołanym Wydziale Reżyserii Teatru Lalek (1981-1990).

***

Teatr Lalka, PKiN, ul. Plac Defilad 1

"Teatr Jana Wilkowskiego - w dwudziestolecie śmierci artysty"

Czas trwania wystawy: 16 grudnia - 16 lutego

Godziny zwiedzania: 10.00 - 18.00

Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji